Konsolidacja rynku w 2015

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków jeżeli chodzi o rynek bankowy w Europie. Faktycznie mnogość oferty jest duża co jest dobre dla klienta ponieważ ma z czego wybierać. Co istotne wszystkie banki nawet te budowane od zera przynoszą mniejsze bądź większe, ale zyski. Jednakże, od jakiegoś czasu następuje powolna konsolidacja rynku i ten rok nie będzie wyjątkiem…

W ostatnich kilkunastu latach w Polsce powstało kilka banków od zera, niektóre jak Alior, który należy dziś do 15 największych banków w kraju prężnie działa. Były też np. Lukas Bank czy stworzony przez Greków Polbank, których na rynku już nie ma ponieważ zostały przejęte przez większych graczy na rynku. Powolna konsolidacja jest widoczna już od kilku lat. W ostatnich dniach nastąpiła fuzja prawna przejętego banku BGŻ i BNP Paribas. Dzięki temu połączeniu powstał 7. co do wielkości aktywów bank w Polsce.

W 2015r takich fuzji czy przejęć najprawdopodobniej będzie jeszcze kilka. Będzie to najprawdopodobniej rok konsolidacji rynku. W grudniu ubiegłego roku Raiffeisen, który kilkanaście miesięcy wcześniej połączył się z Polbankiem, ogłosił, że planuje wycofać się z rynku polskiego i bank będzie wystawiony na sprzedaż. Na razie oficjalnych deklaracji nie ma, ale mówi się, że bankiem jest zainteresowane PEKAO S.A. co pozwoliłoby skutecznie im gonić lidera rynku pod względem aktywów – PKO BP.

Oprócz wspomnianego Raiffeisena na sprzedaż wystawiony jest BPH oraz mówi się o Alior Banku. KNF wymusił już sprzedaż banku FM Bank PBP – właściciel Banku Smart i bardziej znanego BIZ Banku. Wspomina się również o sprzedaży banku Millennium.

Wcześniej w tym roku Alior Bank przejął już kontrolę na Meritum Bankiem, czego pierwszym efektem było podniesienie kosztów prowadzenia rachunków dla klientów. FM Bank PBP natomiast już został wykupiony przez fundusz AnaCap, była to decyzja wymuszona przez KNF na Abris Capital, który był większościowym udziałowcem w banku, ale pozbawionym przez Komisję Nadzoru Finansowego wykonywania głosów z akcji.

Najciszej jest o transakcji BPH, na razie chętnych podobno brak, a General Electric już w ubiegłym roku ogłosiło plany sprzedaży banku. Właściciele pakietu kontrolnego banku Millennium – portugalskie Millennium BCP, w pierwszym kwartale tego roku pozbyli się akcji banku za ponad 1,2 mld zł, ale wciąż pozostali większościowym akcjonariuszem. Jak podkreślają nadal chcą być długoterminowym akcjonariuszem banku, a środki ze sprzedaży służyły dokapitalizowaniu firmy matki.

Na rynek bankowy ma ochotę również PZU, co nie jest tajemnicą, chciał już przecież nabyć akcje BGŻ. Najbardziej największemu ubezpieczycielowi w Polsce zależy na Alior Banku. Są to na razie niepotwierdzone spekulacje, ale na pakiet większościowego udziałowca funduszu Carlo Tassara chętni są Societe General, PZU oraz Leszek Czarnecki i jego Getin. Gdyby PZU udało się nabyć akcje Alior Banku powstałyby na rynku Polskim gigant finansowy.

Konsolidacja rynku trwa i pewnie będzie trwać. Jak mówią eksperci na rynku pozostanie kilku dużych graczy, których będzie stać na utrzymanie setek placówek w całym kraju. A banki, które nie mogą się przebić z aktywami do pierwszej 5, może 8. będą zainteresowane wycofaniem się z rynku jak to było w przypadku RaboBanku, który sprzedał BGŻ, Raiffeisena, który poinformował o swoich planach. Plotka głosi, że również Bank Ochrony Środowiska będzie wystawiony na sprzedaż ponieważ nie zgromadził przewidywanych aktywów.

W niedługim czasie możemy się spodziewać zachowania rynku podobnego do rynków europejskich gdzie powstają nowe banki, ale wyspecjalizowane w danej dziedzinie rynku przez co małe i niszowe, natomiast rynek jest podzielony między kilku dużych graczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here