Promocje bankowe

Banki zaczęły prezentować wyniki za rok ubiegły. Zdecydowana większość zakończyła poprzedni rok dobrymi lub bardzo dobrymi wynikami za rok ubiegły, ale już nie wszystkie banki zarabiają. Czy to już koniec dobrych wyników banków?

Prezentowane co kwartał raporty finansowe banków mogły wprowadzić przekonanie, że niezależnie od sytuacji na rynku – lepszej czy gorszej – banki zawsze zarabiają. Raz więcej, raz trochę mniej, ale zawsze wychodzą na plus. Nawet tutaj zastanawialiśmy się czy zawsze tak będzie. Sytuacja niektórych banków pokazuje, że chyba jednak nie. Czy to koniec dobrych wyników banków?

Na początku roku poznaliśmy plan restrukturyzacyjny banku BPH. Bank ogólnie rzecz biorąc nie ma najlepszej kondycji finansowej już od jakiegoś czasu, ale jednak co kwartał pokazywał milionowe zyski. Jednak rosnące opłaty – wypłata na BFG dla SKOK-ów, wypłata na pomoc funduszu dla bankrutującego SK Banku, większe odpisy na Bankowy Fundusz Gwarancyjny spowodowane tymi wypłatami, odpisy na fundusz pomocowy kredytobiorcom hipotecznym (Fundusz Wsparcia Kredytobiorców), niskie stopy procentowe, spadek wpływów z opłat interchange i na koniec podatek bankowy – spowodują brak rentowności niektórych z nich. Do tego przed nami jeszcze ustawa o przewalutowaniu kredytów (przede wszystkim) frankowych. Trudne czasy przede wszystkim przed wspomnianym bankiem BPH, Bankiem Ochrony Środowiska oraz „największą ofiarą” podatku bankowego – Getin Banku.

Jeszcze bez podatku bankowego, ale w wyniku nieplanowanych wydatków (wypłat) na Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Wsparcia Kredytobiorców Bank Ochrony Środowiska zamknie rok stratą. Według wstępnych ustaleń – ponad 12 mln złotych. W następstwie czego w banku konieczny jest program naprawczy o czym bank poinformował kilka dni temu oficjalnym komunikatem. Jak wyliczył serwis bankier.pl podatek bankowy spowoduje stratę kilkudziesięciu milionów złotych w przypadku banków BOŚ i BPH oraz obniży zysk Getin Banku o blisko 95%. Getin to siódmy największy bank w Polsce.

Przed bankami trudny rok. Banki jednak najpewniej to przetrwają, ale po latach wciąż rosnących zysków, czeka je teraz czas dużych zmian. Jednak jak to w przyrodzie bywa, może okazać się, że trudny rok nie tylko przed bankami ale również ich klientami – bo ktoś będzie musiał za to zapłacić.