kończą się pieniądze na MdM

Bardzo szybko kończą się pieniądze na MdM. Program Mieszkanie dla Młodych od czasu zmian, które nastąpiły we wrześniu poprzedniego roku, zyskał tylu wnioskujących, że już w styczniu zaczęły pojawiać się pytania kiedy pieniądze na program się skończą. Na koniec lutego wykorzystano już ponad 77% środków przeznaczonych na 2016.

Już w styczniu mówiło się, że środków z programu pomocowego w tym roku zabraknie pomimo zwiększenia się puli dopłat do 730 mln złotych. W roku 2015 było to 615 mln złotych – wykorzystane w niecałych 85%. Na początku roku mówiło się, że środków wystarczy najdalej do czerwca, jednak może to nastąpić znacznie wcześniej. Worek z pieniędzmi na dopłaty w 2016 może być pusty już w tym miesiącu.

Bank Millennium jako pierwszy z banków, które proponują finansowanie objęte programem MdM, zdecydował się na przyjmowanie wniosków z dofinansowaniem do 11 marca tego roku. Jest to spowodowane ryzykiem, że środków na program zabraknie. To, że zabranie pieniędzy to pewne jednak dzieje się to szybciej niż się spodziewano. Według komunikatu Banku Gospodarstwa Krajowego z dnia 29 lutego tego roku do końca lutego kwota wykorzystanych dopłat była już większa niż w całym roku 2015.

W bardzo szybkim tempie kończą się pieniądze na MdM – w dniu wczorajszym środki przeznaczone na dopłaty w 2016 były wykorzystane już w 82%.

Według naszych informacji Bank Millennium zdecydował, że nie będzie przyjmować nowych wniosków w programie MdM od najbliższego poniedziałku. Jak na razie to pierwszy bank, który postanowił wstrzymać przyjmowanie wniosków kredytowych z dofinansowaniem. Reszta banków nie podjęła jeszcze takiej decyzji i nadal przyjmują wnioski w programie Mieszkanie dla Młodych bez ograniczeń. Jednak zainteresowani programem w tym roku muszą się spieszyć ponieważ rezerwacja środków na dopłatę następuje po weryfikacji wniosku przez dany bank więc termin złożenia wniosku kredytowego nie jest tożsamy z terminem przekazania go do BGK. Informacja o kończących się środkach przeznaczonych na ten rok najprawdopodobniej spowoduje większą ilość wniosków w bankach. Dojdzie najpewniej grupa zainteresowana programem, która była zainteresowana w trochę późniejszym czasie.

Co z tymi, którzy nie zdążą? Istnieje możliwość rezerwacji dopłat na przyszły rok. Jednak szansa nabycia mieszkania na rynku wtórnym gdzie sprzedający będzie chciał poczekać na środki do przyszłego roku jest mało prawdopodobna. Pozostają deweloperzy, który powinni być bardziej skłonni do czekania na pieniądze. Jednak co trzeba wiedzieć – rezerwacje dopłat na kolejny rok mogą wynieść maksymalnie połowę limitu przeznaczonego na dany rok. Czyli w 2016 można zarezerwować max 50% budżetu na 2017. Już teraz zarezerwowanych jest ponad 7% tego limitu. Czy w końcówce roku zabraknie limitów również na 2017? Jest jeszcze szansa, że rząd zdecyduje się na dorzucić dodatkowe pieniądze do puli, ale na ten moment żadnych informacji nie ma.