credit agricole kredyt mieszkaniowy

Wszystko zaczęło się w grudniu ubiegłego roku. Pierwszym bankiem, który zdecydował się podwyższyć marże kredytowe dla nowych kredytów był Deutsche Bank. Kilka dni później dołączyli mBank, PEKAO S.A., Eurobank i inni. Dziś kolejny bank podnosi marże kredytowe dla nowych kredytów hipotecznych.

Chyba nie ma już wątpliwości, że rosnące marże kredytowe na kredytach najmniej dochodowych dla banków, czyli hipotecznych są efektem wprowadzanego podatku bankowego. Na taki krok zdecydował się również Credit Agricole (CA) przy okazji wprowadzając zmienioną ofertę.

Bank zrezygnował z pakietów kredytowych, a daje obecnie możliwość podjęcia decyzji o konkretnym produkcie indywidualnie. Każdy klient może sam zdecydować o ile obniży sobie marżę kredytową w zamian za nabycie innych produktów w banku. Do tego dochodzą dwa rodzaje kredytu:

  • kredyt z prowizją (2%) za uruchomienie i niższą marżą wyjściową (3,0%)
  • kredyt bez prowizji  (0%) za uruchomienie i wyższą marżą wyjściową (3,2%)

Poziom wyjściowy marży kredytowej jest stosunkowo wysoki. Można go obniżyć o maksymalnie 1,2 p.p czyli do wysokości 1,8% dla wersji z prowizją lub 2,0% przy wariancie bez prowizji. Jednak obniżenie o wskazaną wartość niesie za sobą aktywne korzystanie z kilku dodatkowych produktów:

  • ROR z wpływami minimalnymi 10 tys złotych miesięcznie (0,3%) – przy mniejszych wpływach obniżka marży jest niższa (0,1% – min. 2 tys złotych wpływu, 0,2% – min. 5 tys złotych wpływu)
  • ubezpieczenie na życie jako dodatkowe zabezpieczenie kredytu w TU proponowanym przez bank (0,4%)
  • ubezpieczenie nieruchomości również w TU proponowanym przez bank (0,2%)
  • karta kredytowa z obrotem min. 500 złotych miesięcznie (0,2%)
  • program systematycznego oszczędzania (tzw. unit link), czyli fundusz ze składką regularną min. 200 zł miesięcznie (0,1%)

Z obniżek maksymalnych mogą skorzystać bardziej zamożni klienci. Jednak z bankiem będziemy złączeni 6 produktami przy maksymalnym x-sellu. Zaskakuje nieco fakt niskiej obniżki za produkty inwestycyjne, które zazwyczaj w innych bankach dają większe „rabaty”. Trzeba pamiętać, że choć rata kredytowa będzie niższa to wszystkie produkty dodatkowe również generują koszty i suma wydatków miesięcznych będzie wyższa. Obniżona marża do poziomu 2 – 2,3% jest obecnie standardem na rynku. Jednak na marżę w takiej wysokości w Credit Agricole pozwolić sobie będzie mogło wąskie grono klientów z zasobnym portfelem.

CO WAŻNE, bank pozostaje przy minimalnym wymaganym wkładzie własnym na poziomie 20%, czyli kredyt można zaciągnąć maksymalnie na 80% wartości inwestycji. 

Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że podwyżki marży kredytowej szykuje również BZ WBK, choć decyzja nie została jeszcze oficjalnie podjęta.