cosme w mbanku, kredyt mieszkaniowy w mbanku

Ostatnie tygodnie na rynku kredytów mieszkaniowych nie przynosiły zbyt wielu zmian poza kilkoma wyjątkami w m.in. Deutsche Banku i mBanku czy PEKAO S.A. mBank jednak jako jedyny nie może się zdecydować jak oferta ma wyglądać ostatecznie. W dniu dzisiejszym kredyt mieszkaniowy w mBanku doczekał się kolejnej zmiany.

Jest to już czwarta zmiana w czasie niewiele dłuższym niż miesiąc. Osoby wnioskujące o kredyt w ostatnim miesiącu mogą mieć różne oferty przy identycznych parametrach. Kilka dni temu pisaliśmy, że bank systematycznie podnosił marże kredytowe w ciągu ostatniego roku. Teraz czas na obniżki i to relatywnie dość spore.

Bank obniżył marże w każdym przedziale LTV dla każdego z przedziałów wielkości dochodu. mBank poza przedziałem wysokości wkładu własnego (LTV) ma różne wysokości marży zależne od wysokości uzyskiwanego dochodu netto:

  1. do 8 tys złotych netto
  2. 8 – 12 tys złotych netto (- 0,5 p.p. marży)
  3. powyżej 12 tys złotych netto (- 1 p.p. marży w stosunku przedziału 1.)

Marże mieszczą się w przedziale 1,4% (przy LTV do 30% w przedziale najwyższych dochodów) do 1,8% (przy LTV 90%, w przedziale najniższych dochodów). Obniżki marż kredytowych w każdym przypadku wynoszą 0,1 – 0,3 p.p.

Obniżenie marży kredytowej przy pozostawieniu pozostałych warunków kredytowych w takiej samej postaci oznaczają niższe raty miesięczne, a te prowadzą do niższego kosztu kredytu.

Dla przykładu, dla osoby zarabiającej mniej niż 8 tys netto, kredyt zaciągnięty na 200 tys złotych przy wkładzie własnym 10% na 30 lat w nowej ofercie jest o ponad 12 tys złotych tańszy niż w poprzedniej propozycji banku (ok. 34 złotych na każdej racie, zakładając stałą stopę WIBOR 3M w całym okresie kredytowania).

O ile obniżka powinna cieszyć klientów, o tyle samo działanie banku jest dość enigmatyczne. Kredyt jest tańszy niż był jeszcze wczoraj, ale jednocześnie jest droższy niż na koniec sierpnia tego roku. Wtedy marża przy zakładanym wariancie wynosiła 1,6%.

Ogólne warunki na kredyt mieszkaniowy w mBanku:

  • prowizja 0 – 4%
  • obowiązkowe ubezpieczenie (PBS) – 1,4% kredytu na okres 2 pierwszych lat, później 4% raty. Ubezpieczenie jest obowiązkowe do utrzymania przez okres 5 lat.
  • Brak ubezpieczenia niskiego wkładu własnego

Zmniejszone marże na kredyt mieszkaniowy w mBanku powodują, że również inne produkty hipoteczne (pożyczka na dowolny cel, konsolidacja pod zabezpieczenie) są tańsze.