wnioskować o kredyt dla firm

Kredyt jest najprawdopodobniej najpopularniejszym produktem finansowania zewnętrznego niezależnie od profilu kredytobiorcy. Niestety większość z nas kupuje kredyt w trudnej sytuacji finansowej. Podpowiadamy kiedy najlepiej starać się o kredyt firmowy na działalność bieżącą.

Niestety kredyt przez wielu z nas jest traktowany jako ostateczna deska ratunku w ratowaniu swojej sytuacji finansowej. Faktycznie gdyby każdego było stać na zaspokojenie potrzeb z własnej kieszeni wtedy instytucje kredytowe były zbędne dla większości z nas, ale w trudnej dla nas sytuacji o kredycie zazwyczaj można tylko pomarzyć. Jak i kiedy wnioskować o kredyt dla firm?

Sam proces kredytowy dla firm trwa zazwyczaj nieco dłużej niż kredyt na cel dowolny dla osób fizycznych – tzw. kredyty gotówkowe. Banki do prowadzących działalność zazwyczaj podchodzą mniej ufnie niż do osób zatrudnionych na etacie bo trudniej im weryfikować faktyczną kondycję finansową danej firmy. Przedsiębiorcy często odkładają szukanie dobrego finansowania zewnętrznego do ostatniej chwili, a wtedy często nie ma już czasu na wybranie dobrej oferty tylko bierzemy co dają najszybciej.

Bank czy też instytucja finansowa udzielając nam wsparcia finansowego, ma przede wszystkim zarobić przy relatywnie niskim ryzyku. W zależności od banku tolerancja skali ryzyka może być mniejsza lub większa. Musimy być świadomi, że przeinwestowanej firmie ze złymi wynikami finansowymi bank nie będzie w stanie pomóc. Ryzyko dla banku na niespłacalność kredytu będzie zbyt duże. Na firmy, które są na skraju być albo nie być, banki nie mają pieniędzy w swoich budżetach. Trochę okrutne ale prawdziwe. Jak jest już źle to zazwyczaj w banku o pożyczkę nie ma co prosić. W niektórych sytuacjach, choć trzeba przyznać, że i tak dalekich od beznadziejnych jest jeszcze szansa uzyskania względnie dobrego finansowania dzięki zabezpieczeniu hipotecznemu.

Drugą nie mniej ważną dla banków niż sytuacja finansowa firmy rzeczą jest staż firmy na rynku. Optymalnie jeżeli firma działa od 2 lat i więcej wtedy wachlarz dostępnych produktów jest większy. Minimalny okres prowadzenia firmy, żeby mieć wybór w produktach kredytowych to 12 miesięcy. Znajdziemy oczywiście kredyty teoretycznie od pierwszego dnia działalności, ale ryzyko banku będzie znacznie większe i oferty nie będą atrakcyjne. Dodatkowo najczęściej będą potrzebne dodatkowe zabezpieczenia kredytowe w postaci ruchomości lub nieruchomości, albo poręczenie osób lub firm trzecich.

Po kredytowanie bankowe powinniśmy wybierać się w czasie dobrego okresu dla naszej działalności. Kiedy firma zarabia to i bank chętniej udziela swojego wsparcia. Okrutna według wielu jest jednak prawda, że o wiele łatwiej „dogadać się” z bankiem w razie problemów ze spłatą niż uzyskać pomoc w trudnej sytuacji.

Podsumowując, za kredytem na działalność bieżącą należy rozglądać się kilka tygodni zanim będzie on nam faktycznie potrzebny. Na kompletację niezbędnych dokumentów do kredytu potrzebne będzie nam kilka dni. Po drugie, najlepiej zrobić rozeznanie na rynku – choćby poszukać kilku informacji w Internecie, żeby mieć ogólny pogląd sytuacji na rynku. Po trzecie, za kredytem najlepiej zacząć się rozglądać po min. roku działalności na rynku oraz przy dobrych wynikach finansowych.