Karty kredytowe dla firm

Jedni uważają, że bez nich nie da się żyć, inni podchodzą sceptycznie do ich zastosowania, trzeci są przeciwnikami – karty kredytowe. Dla firmy mogą się jednak okazać ciekawym rozwiązaniem płatniczym, które pomaga kontrolować wydatki oraz zabezpieczyć płynność finansową. Przeglądamy oferty dostępne na rynku.

Jeszcze nie tak dawno można było odnieść wrażenie, że banki karty kredytowe rozdają na lewo i prawo. W sumie nic w tym dziwnego bo banki sporo zarabiały na opłatach interchange przez co był to bardzo dochodowy biznes dla wydawców kart. Teraz banki zarabiają na tych transakcjach mniej, ale cały czas zarabiają. Ostatnio wpadłem na artykuł promujący kartę kredytową dla biznesu od Raiffeisen Polbank i dlatego ten artykuł.

Karta kredytowa dla firm przez swój okres bezodsetkowy (tzw. grace period) może być atrakcyjnym źródłem krótkoterminowego nieoprocentowanego kredytu. Przy obecnych niskich stopach procentowych nawet kredyt oprocentowany nie jest bardzo drogi, choć nie polecamy karty kredytowej do takich rozwiązań kredytowych.

Karty kredytowe dla firm, często mogą mieć w ramach swojego limitu dołączone karty dodatkowe, które przedsiębiorca może oddać do korzystania swoim pracownikom i w ten sposób kontrolować wydatki firmowe, np. na zakup paliwa do samochodów służbowych czy innych wydatków związanych z działalnością gospodarczą.

Na rynku bankowym znajdziemy kilkanaście ofert kart kredytowych dla firm. Wybór najkorzystniejszej zależy od preferencji właściciela firmy, na czym najbardziej mu zależy – czy na jak najdłuższym okresie bezodsetkowym, czy na dodatkowych ubezpieczeniach, czy wysokości limitu.

Banki przedstawiają różną politykę co do wydawania kart kredytowych. Maksymalny limit dostępny na kartach kredytowych wynosi od 20 do nawet 200 tys PLN. Okres bezodsetkowy również mieści się w granicach 47 – 60 dni.

W mBanku można np. opłacić ZUS i US bez prowizji, a w Raiffeisenie czy Getin Banku (który ma 3 oferty kart kredytowych) dostać w ramach pakietu atrakcyjne ubezpieczenia w podróży. Niektóre karty można mieć za darmo pod warunkiem dokonania transakcji na określoną kwotę, inne zaś będą płatne niezależnie czy z nich aktywnie korzystamy czy nie.

Karta kredytowa dla firm jest dość drogim nośnikiem kredytu gotówkowego i dlatego nie polecamy wypłacać z nich pieniędzy z bankomatu. Natomiast dokonując nimi tylko transakcji bezgotówkowych są źródłem darmowego kredytu, pod warunkiem spłaty całości zadłużenia w danym terminie rozliczeniowym.

[table id=27 /]