jednostronicowy biznesplan
fot. pexels.com

Przy zaczynaniu nowego przedsięwzięcia biznesowego najpierw musi być pomysł. Ale sam pomysł to trochę za mało. Konieczne jest przeanalizowanie czy dane przedsięwzięcie ma rację bytu. Do tego na sam początek wystarczy jednostronicowy biznesplan.

Biznesplan przez wiele osób jest traktowany jako dokument zupełnie zbędny lub zło konieczne, które należy wykonać.

„Po co mi biznesplan skoro mam wszystko mam w głowie” lub „Nie szukam inwestora ani kredytu więc nie potrzebuję tracić czasu na pisanie biznesplanu”.

Biznesplan wbrew wielu opinii nie jest jednak dokumentem dla inwestorów czy dla banku, a narzędziem do realizacji celów dla przedsiębiorcy. Sporządzony biznesplan pozwoli nam usystematyzować nasz pomysł. Co istotne biznesplan nie musi, a wręcz według wielu nowych teorii nie powinien być długi. Czasy gdy uważano, że dobry biznesplan powinien zawierać co najmniej 50-70 stron dawno minęły. Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem jest jednostronicowy biznesplan. Zebranie całego projektu na jednej stronie daje poczucie większej kontroli nad pomysłem. Jednostronicowy biznesplan wywodzi się z koncepcji zarządzania – lean management, czyli szczupłego zarządzania. Dlatego też biznesplan ma być dokumentem, który da się w prosty i szybki sposób zmienić jeżeli wyniknie taka potrzeba. Jednostronicowy biznesplan to dokument, który przede wszystkim możemy stworzyć w krótkim czasie, a wszystkie informacje powinny zmieścić się na jednej stronie A4.

Jak napisać biznesplan, który mieści się na jednej stronie? Podstawowe „działy” jakie powinien zawierać taki biznesplan to:

  • co wyróżnia nasz projekt na rynku, jakie rozwiązuje problemy
  • cechy naszych odbiorców (klientów)
  • analizę szans i zagrożeń projektu,
  • potencjalne źródła finansowania,
  • sposób mierzenia realizacji zadań i celów,
  • prognozy finansowe

Na temat jednostronicowych biznesplanów powstało wiele artykułów i wpisów z przykładowymi dokumentami. Dlaczego jednostronicowy biznesplan jest bardziej użyteczny niż „tradycyjny” mówi między innymi artykuł w Enterpreneur Magazine lub autorka bloga The Owner & Co. W poniższym załączniku przekazujemy nasz autorski jednostronicowy biznesplan, nieco bardziej rozbudowany, ale dający się wypełnić w nie więcej niż 15 minut.

pobierz jednostronicowy biznesplan
Pobierz jednostronicowy biznesplan

Biznesplan kojarzy się z dogłębną analizą danego przedsięwzięcia czy projektu. Faktycznie, starając się o kredyt inwestycyjny oparty na biznesplanie powinien on być jak najdokładniej opracowany, tak żeby osoba analizująca inwestycję w banku nie miała wątpliwości, że dany projekt ma rację bytu i ma bardzo dużą szansę przetrwać na rynku, a ryzyko dla banku jest małe. Dlatego jednostronicowy biznes plan może być jedynie bazą dla dogłębnej analizy projektu, jakim będzie „tradycyjny” biznesplan. Na temat jak napisać biznesplan do banku poświęcony zostanie osobny wpis w najbliższym czasie.