Innowacje w bankach

Polskie produkty bankowe okazują się być w czołówce innowacyjnych produktów banków na świecie. Niektóre z nich wręcz są pierwszymi takimi rozwiązaniami na świecie.

W zestawieniu przeważają banki z grupy Getin Holding, która jednak dobrej prasy nie zbiera po częstych aferach np. dotyczących polisolokat czy innych produktów. Innowacyjności jednak grupie zabrać nie sposób. Oto kilka według nas najważniejszych nowoczesnych rozwiązań dostępnych w tym momencie, kolejność jest przypadkowa:

1. Idea Cloud

Idea Cloud

System rozwiązań firmowych połączonych z kontem firmowym. Idea Cloud to oparty na popularnej ostatnio „chmurze” czyli przestrzeni dyskowej zainstalowanej „gdzieś” w sieci. Cały pomysł ma skupiać się wokół konta firmowego i programów do zarządzania swoją działalnością. Oprócz konta mamy do dyspozycji program do fakturowania online oraz udostępnioną powierzchnię do przechowania w bezpieczny sposób ważnych dokumentów.

2. Idea HUB

Idea HUB

Kolejny pomysł wywodzący się z Idea Banku, który ma łączyć placówkę bankową z przestrzenią biurową. Placówka stworzona do coworkingu, gdzie możemy wynająć salę konferencyjną, spotkać się z klientem, napić się kawy czy popracować w sieci, korzystając z wifi. Przestrzeń dla przedsiębiorcy jest na pierwszym planie, a placówka bankowa to niejako dodatek do tego ciekawego miejsca.

3. Karta ze zmiennym CVC

Zmienne CVV w GNB

Znowu produkt Getin Banku…pierwsza na świecie karta ze zmiennym cvc, czyli trzema cyframi na odwrocie karty, które umożliwiają nam płacenie w sieci. Kod zmienia się co godzinę i ma być dodatkowym zabezpieczeniem dla korzystających z zakupów internetowych.

4. Biometryczna weryfikacja klienta w BPH

Biometria w BPH

Do potwierdzenia tożsamości klienta bank BPH wprowadził czytnik biometryczny. Teraz klient potwierdza swoją osobę poprzez odczytanie biometrycznych danych „zapisanych” w palcu. Czytnik rozpoznaje unikalne dane dotyczące przepływu krwi i w ten sposób weryfikuje klienta.

Biometria w zabezpieczeniach bankowych ma być coraz bardziej popularna. Getin Bank już poinformował, że jeszcze w tym roku wprowadzi kartę do konta, która do potwierdzenia transakcji nie będzie wymagała PIN-u, a właśnie odczytu biometrycznego palca właściciela konta.

5. Mobilny Bankomat

Mobilny Bankomat Idea Bank

Klienci Idea Banku mogą wpłacić i wypłacić swoje pieniądze w mobilnych bankomatach. Klient dzięki specjalnej aplikacji może wezwać specjalnie wyposażony w bankomat samochód pod dowolny wybrany przez siebie adres. Takie rozwiązanie Idea Bank proponuje jako pierwszy bank w Polsce.

6. BLIK

Blik

BLIK to ogólnopolski międzybankowy system płatności. System jeszcze nie dostępny we wszystkich bankach, ale bardzo szybko się rozwijający. Klient, który korzysta z systemu nie musi posiadać przy sobie karty ani przy zakupach ani przy wypłacie środków z bankomatu. Musi natomiast posiadać smartfona z odpowiednią aplikacją, na którą dostaje unikalny kod potwierdzający transakcję, który „wbija” w urządzeniu jak PIN.

To tylko wybrane nowinki technologiczne dostępne w polskich bankach. Nowoczesne technologie i banki zaczęły dość prężnie współpracować co zaowocowało poprawie bezpieczeństwa samych transakcji zarówno dla banków jak i klientów oraz ma ułatwić codzienne korzystanie z banków. Jeszcze nie tak dawno podpisywanie dokumentów na ekranach w Alior Banku było szczytem nowoczesności, a teraz takie rozwiązanie już nikogo nie dziwi ani nie zaskakuje. W przyszłości może nie wszystkie, ale pewnie kilka z powyższych rozwiązań wejdzie do codziennego użytku w większości banków. Innowacje w polskich bankach mają się jak widać dobrze, a banki z grupy Getin mają w tym spory udział.