ile trzeba czekać na kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy to ostatni krok dla wielu z nas do posiadania własnego M. Kredyt hipoteczny to również jeden z najdłuższych procesów bankowych dla klientów indywidualnych. Ile trzeba czekać na kredyt mieszkaniowy w lutym 2016? Który bank zrobi to najszybciej a gdzie trzeba się uzbrajać w cierpliwość?

Cały proces dla kredytu mieszkaniowego trwa średnio około miesiąca czasu. W tym czasie powinniśmy uzyskać decyzję kredytową, podpisać umowę i otrzymać środki finansowe. Znajdziemy oczywiście banki, gdzie cały proces trwa dłużej lub znacznie krócej. Poniższa tabela pokazuje szacunkowe czasy operacyjne dla procesu kredytu mieszkaniowego. Dodatkowo, co istotne zakłada, że cały proces przebiega zgodnie z planem tj. złożony wniosek jest kompletny i nie jest wstrzymywany w trakcie analizy.

Tabelę podzieliliśmy na dwie części:

  • czas do uzyskania umowy kredytowej,
  • czas dla całego procesu – razem z wypłatą środków, czyli uruchomieniem kredytu.

Podane czasy odnoszą się do dni roboczych, czyli trzeba dodać odpowiednio dużo dni wolnych. Dlatego w praktyce w czterech bankach – BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, mBanku Hipotecznym i Raiffeisen Polbank – cały pełny proces będzie trwał dłużej niż miesiąc.

W trzech bankach, Alior Banku, Getin Banku i Banku Millennium, na umowę będziemy czekać na prawdę krótko, wystarczą maksymalnie 2 tygodnie do jej podpisania. W Millennium w teorii kredyt mieszkaniowy możemy uzyskać w ciągu tygodnia.

W stosunku do ostatniej naszej publikacji tego typu z października ubiegłego roku czasy w większości się wydłużyły. Wyjątkiem jest BPH oraz Millennium oraz Eurobank. W BPH jednak problem przedłużającego się czasu może wystąpić podczas podpisywania umowy, a konkretnie umówieniu spotkania z doradcą bankowym na podpisanie umowy. W niektórych dużych miastach, np. w Łodzi jest tylko jedna (!) osoba, która taką umowę może podpisać. Tą myśl rozwiniemy w weekend.

Poniżej tabela – ile trzeba czekać na kredyt mieszkaniowy w lutym 2016.

Największe firmy leasingowe pod względem ilościowym i udział samochodów osobowych w ich wyniku