prowizje od kredytu gotówkowego, koszt kredytu firmowego

Kredyt dla firm tym różni się od kredytu indywidualnego, że pewne jego koszty można „wrzucić” w koszty prowadzonej działalności przez co takie zobowiązanie może być trochę tańsze. Koszt kredytu firmowego to koszt podatkowy…

Przedsiębiorca czy firma ma możliwość trochę na kredycie przeznaczonym na działalność zaoszczędzić. Koszty odsetek czy też ubezpieczenia można kwalifikować jako koszty uzyskania przychodu przez co obniża się należny podatek dochodowy. Skutkuje to zmniejszeniem faktycznego kosztu kredytu.

Trzeba jednak pamiętać, że koszt odsetek nie przekłada się 1:1 na zmniejszenie wysokości podatku. Możliwe oszczędności podatkowe nie sprawią, że każdy kredyt będzie kosztował tyle samo. O ile przeliczenie kosztów kredytu jest stosunkowo łatwe i szybkie do ustalenia o tyle zorientowanie się ile faktycznie dany kredyt będzie kosztował firmę już nie. 10 tys złotych odsetek to koszt uzyskania przychodu równy 10 tys złotych, ale nie podatek mniejszy o 10 tys. Sama możliwość wrzucenia kosztów kredytu do kosztów przychodu nie oznacza, że nie powinniśmy szukać jak najtańszego kredytu.

Dla przykładu:

Firma szuka kredytu na kwotę 100 tys złotych netto (czyli tyle chce otrzymać gotówki na konto). Zakładamy, że zdolność kredytową firma ma, a dodatkowe koszty to prowizja w obu przypadkach taka sama i wynosi 5%. Firma rozlicza się podatkiem liniowym, natomiast koszty ZUS właściciela są odprowadzane od standardowej składki. Firma ma jednak do wyboru dwie możliwości kredytu z ratami stałymi na okres 60 miesięcy:

  1. kredyt z oprocentowaniem 10% w skali roku
  2. kredyt z oprocentowaniem 5% w skali roku

Rata stała w pierwszym przypadku to 2230.94 złotych, w drugim 1981,48. Jak duża różnica będzie w koszcie obu kredytów zakładając dodatkowo koszt podatkowy. Gołym okiem widać, że kredyt 2. będzie tańszy, ale wyższy koszt kredytu, który można potraktować jako koszt uzyskania przychodu powinien obniżyć należny podatek. I tak faktycznie podatek do zapłacenia będzie mniejszy w przypadku pierwszym, ale różnica nie pokryje jednak większego kosztu kredytu.

  1. koszt kredytu firmowego to 9728,33 złotych od odsetek i 5 tys prowizji = 14728,33 złotych – oszczędność na podatku to 2798,38 złotych,
  2. koszt kredytu firmowego to 5280,02 złotych od odsetek i 5 tys prowizji = 10280,02 złotych – oszczędność na podatku to 1953,20 złotych.

Jak widać kredyt z wyższym oprocentowaniem skutkuje ponad 800 zł niższym podatkiem, ale koszt poniesiony w trakcie spłaty jest wyższy o blisko 4500 zł. Dlatego tak istotne jest, żeby kredyt był jak najtańszy. Warto zauważyć, że w powyższym przykładzie analizujemy tylko dwa koszty kredytu – prowizję i odsetki, ale przy kredytach firmowych często pojawiają się koszty inne jak za zarządzanie, ubezpieczenia etc. a te podnoszą całkowity koszt kredytu.

Ten wpis zachęcił nas aby stworzyć kalkulator kosztów kredytu firmowego. Kalkulator z instrukcją jest dostępny do pobrania (plik excel) w sekcji kalkulatory lub z tej strony.