Idea Bank od samego początku swojego istnienia mocno próbował zaznaczyć swoją pozycję jako bank innowacyjny, nowoczesny z produktami dla przedsiębiorców innymi niż reszta banków. Idea faktycznie pozostaje jedynym bankiem z pełną ofertą tylko dla przedsiębiorców. Tym projektem IB znów zaskoczył rynek. Otworzył placówkę, która placówką i jest i nie jest, otworzył kawiarnię, z którą jest dokładnie ta sama sytuacja. A wszystko dla przedsiębiorców i ich wygody. Poznajmy Idea HUB.

Idea HUB to połączenie tradycyjnej placówki z obsługą kasową i kawiarni z naciskiem na to drugie. Przedsiębiorca w tym miejscu ma się czuć na luzie, napić się kawy i w spokoju załatwić swoje sprawy związane z prowadzeniem firmy i chyba to ma być główną różnicą z innymi bankami. Tutaj nie przychodzisz rozmawiać z doradcą, a prowadzić swój biznes. Element tradycyjnej placówki jest zepchnięty na drugi plan i praktycznie niewidoczny, ale w razie potrzeby jest.

Skoncentrujmy się na części kawiarnianej bo to ona jest nowością na rynku. Kawiarniana to duże uproszenie, raczej jest to biuro coworkingowe niż kawiarnia. Czym jest biuro coworkingowe? Najprościej jest to biuro do wynajęcia na godziny. I chyba właśnie taka była idea (:)) Idea Hub. Sam jako doradca często korzystam z tego typu rozwiązania kiedy mam spotkanie w innym mieście. Jest to tzw. teren neutralny, ja nie wchodzę z przysłowiowymi butami do firmy, domu klienta, on nie jest typowym klientem w dużej placówce. I tak właśnie jest w tej części Idea Hub, dostajemy kawę, mamy dostęp do prasy, wiadomości TV, mamy do dyspozycji skaner, drukarkę, WIFI. Z doświadczenia wiem, że takie miejsce lepiej zdaje egzamin niż siedzenie w zatłoczonej restauracji szybkiej obsługi, galerii handlowej etc. gdzie ani jedna ani druga strona nie ma warunków do swobodnego dialogu.

Faktycznie dla wielu takie miejsce to zbawienie. Jednak patrząc ze strony doradcy finansowego, nie wiem czy chciałbym umawiać spotkanie w Idea HUB z jednego powodu. Jednoznacznie mamy wrażenie, że jesteśmy w Idea Banku. Stawiając się w sytuacji klienta nie wiem czy chciałbym umawiać się z kimś kto proponuje i zachwala inny bank, a umawia się w Idea Banku. Ale nie samym doradztwem człowiek żyje i pewnie dla innych zawodów takie miejsce jest lepsze.

Idea HUB, mam nadzieję, że będzie obecny we wszystkich większych miastach w kraju (na razie wiadomo o 5 lokalizacjach, z czego 2 będą w stolicy) ma pewną cechę, która wyróżniać będzie je z otoczenia innych biur coworkingowych. Mianowicie gdy jedziemy w jakieś miejsce pierwszy raz, nie zawsze wiemy czego możemy się spodziewać, czy faktycznie biuro będzie wyglądało tak jak na zdjęciach czy będzie to czy tamto, natomiast Idea HUB pewnie będzie wszędzie taki sam, jak z McDonald’s – gdy nie wiadomo gdzie zjeść zawsze wybieramy BigMaca  bo już wiemy czego możemy się spodziewać.

Z oferty Idea HUB może skorzystać każdy klient Idea Banku, to pozwoli na wyselekcjonowanie klientów do przygodnych szukających darmowego wifi.

Szkoda, że nie ma takich placówek więcej bo mogłyby być strzałem w dziesiątkę dla osób często podróżujących do swoich klientów po Polsce. W każdym mieście wtedy wiadome byłoby gdzie się udać czekając na spotkanie lub gdzie to spotkanie zorganizować. Dla doradców finansowych, którzy akurat polecają ofertę IB wręcz idealne.