Idea Bank na GPW

Już jutro poznamy cenę ostateczną za akcję w ofercie publicznej Idea Bank. Czy na debiucie Banku będzie można zarobić? Czy warto zapisać się na akcje Idea Banku?

Oferta publiczna Idea Bank to największy debiut na GPW od 2013 roku. Zakładając maksymalną wycenę akcji (27 mln akcji jest wystawinoych na sprzedaż) Bank zbierze z rynku prawie 900 mln PLN. Choć na GPW notowanych jest już kilkanaście banków, Idea Bank będzie jedynym skierowanym tylko dla przedsiębiorców.

Propozycja wydaje się atrakcyjna ponieważ Bank ubiegły rok zakończył 240 mln zysku, co oznacza wzrost o 130% rok do roku. Akcjonariusze jednak nie mogą liczyć na zysk z dywidendy do 2018 jak poinformował już Bank.

Zapisywać się na akcje można jeszcze do końca dzisiejszego dnia czyli 30/03/2015. Nabyć można min. 10 szt akcji co oznacza, że max wydamy na nie 320 zł. Czy Bank da zarobić na akcjach już w pierwszym dniu notowania, musimy poczekać do 1 kwietnia.

85% akcji jest kierowana do inwestorów instytucjonalnych – jak banki inwestycyjne, fundusze czy OFE.

Głównym udziałowcem nadal pozostanie Leszek Czarnecki, który bezpośrednio i pośrednio przez spółki zależne kontrolować będzie ponad 50% akcji banku.

Na co Bank wyda pieniądze z debiutu giełdowego? W głównej mierze na akcje kredytową i nowe produkty finansowe dla przedsiębiorców. Ponad to na rozwój Idea Cloud oraz pozostałą działalność finansową banku – leasing i faktoring.