Idea Bank przejmuje Getin Leasing. Jak Czarnecki ograł EFL.

Leszek Czarnecki, właściciel grupy Getin, wyprzedził Europejski Fundusz Leasingowy - firmę, której jest twórcą.

Idea Bank przejmuje Getin Leasing – taka informacja prasowa trafiła kilka dni temu do mediów. Firmy należące do tego samego holdingu łączą się i w efekcie powstanie największa firma leasingowa w Polsce, która konkurencję pozostawi daleko w tyle.

Jak podał komunikat prasowy banku – Idea Bank przejmuje 49,99% spółek tworzących Getin Leasing za cenę 184,5 miliona złotych powiększoną o proporcjonalną część zysku grupy.

Getin Leasing jest po 2015 roku trzecią największą firmą leasingową w Polsce pod względem wartości sprzedaży oraz pierwszą – jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość podpisanych umów. Idea Leasing natomiast to 9 największa firma leasingowa w kraju. Połączenie obu podmiotów spowoduje, że powstanie największa firma leasingowa w kraju, która będzie kontrolować ok. 15% całego rynku.

Można stwierdzić, że Leszek Czarnecki ograł EFL – największą dotychczas tego typu firmę w Polsce. Firmę, którą stworzył od podstaw, a następnie sprzedał Francuzom z Credit Agricole. Choć Getin Bank ma obecnie sporo problemów to firmy leasingowe pana Czarneckiego działają bardzo sprawnie.

Połączenie obu firm spowoduje, że segment leasingu pojazdów (wszystkich od samochodów osobowych po ciężarowe) będzie zdominowany przez jedną firmę, która łącznie leasingować będzie (zakładając podobne wyniki co w zeszłym roku) o 40% więcej niż drugi w zestawieniu Europejski Fundusz Leasingowy.

Fuzja obu firm to również dobre wiadomości dla samego banku Idea, który będzie miał dostęp do ok. 50 tys nowych klientów rocznie – głównie przecież biznesowych, czyli docelowej grupy dla banku. Co podkreśla sam prezes banku, Jarosław Augustyniak –

Zakup Getin Leasing oznacza dla nas dostęp do ok. 50 tys. nowych klientów rocznie, wśród których dominują małe firmy. Będziemy mogli zaoferować im produkty Grupy Idea Banku

Transakcja przejęcia Getin Leasing ma potrwać w sumie 3 lata i być przeprowadzana w kilku etapach, choć już teraz obie firmy zaczną łączyć proces oraz procedury:

Mając jednak na względzie docelowe połączenie Idea Leasing z Getin Leasing, już dziś rozpoczniemy proces ujednolicania sposobu działania obu podmiotów oraz realizacji pierwszych efektów synergii

Poniżej wykres o ile wyprzedzi nowa firma leasingowa dotychczasowego lidera:

  • Getin Lesingi + Idea Leasing
  • EFL

Już w roku ubiegłym pod względem podpisanych umów Getin Leasing był liderem rynku. Teraz łącząc się z Idea Leasing, który takich umów podpisał ponad 18,5 tys będzie niekwestionowanym liderem firm leasingowych – wyprzedzając Europejski Fundusz Leasingowy o blisko 20 tys szt.

  • Getin Leasing + Idea Leasing
  • EFL