Tak zwany rynek Internet Of Things, czyli przedmiotów połączonych przez sieć internetową, rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jednocześnie rozwijany jest rynek tzw. wirtualnych asystentów – Siri w Apple, Cortana w Microsofcie, ostatni zakup Samsunga – Viv czy Alexa w Amazonie. Ta ostatnia potrafi uruchomić na odległość Hyundaia Genesis jeżeli ją o to poprosimy.

Marka Genesis to luksusowa linia (lub raczej osobna marka podobnie do Lexusa Toyoty) Hyundaia utworzona w pierwszej kolejności na rynek amerykański, gdzie ma znacznie większą szansę na sukces niż na rynku europejskim. Rynku o wiele bardziej wymagającym oraz zdecydowanie bardziej przywiązanym do tradycji, gdzie klasa premium to przede wszystkim wielka trójka z Niemiec – BMW, Mercedes i Audi.
0030-min

Genesis jednak ma szansę na sukces rynkowy podobnie jak wspomniany już Lexus, który swój sukces zawdzięcza jakości, ale chyba przede wszystkim technologii. Podobnie ma być z marką Genesis. Te samochody mogą się podobać. Jednak poza samą stylistyką czy wyposażeniem, jest coś co zdecydowanie wyróżnia te samochody od europejskiej konkurencji – możliwość sterowania nim przez Amazon Echo.

0029-min

W chwili obecnej taka możliwość występuje tylko w modelach – G90, który jest dostępny tylko w USA, oraz G80, który w Europie jest sprzedawany jako Hyundai Genesis najbardziej luksusowy model marki, nie jako osobna marka.  W Polsce jego cena zaczyna się od ponad 315 tys złotych. Co może Alexa?

0027-minMoże zamknąć lub otworzyć auto na odległość, włączyć ogrzewanie lub chłodzenie czy użyć klaksonu. Inne marki premium tego jeszcze nie potrafią, choć zapewne takie rozwiązania będą dostępne w przyszłości u konkurencji. Jednak to Genesis jest pierwszą marką, która daje taką możliwość już teraz. Takie nowinki technologiczne mają na celu zwrócenie uwagi potencjalnych kupców na fakt, że nowa marka jest na rynku.

0028-min

Pod względem jakości materiałów i wykonania oraz samych silników czy osiągów auta nie ustępują konkurencji. Choć do samych silników można się przyczepić. Zarówno w modelu G90 jak i G80 montowane są tylko jednostki benzynowe. Brak tu diesla lub hybrydy, które u konkurencji cieszą się dużym powodzeniem.

W modelu G90 dostępne są dwa motory napędowe:

  • 3,3 litrowy twin turbo V6 o mocy 365KM
  • 5-cio litrowy V8 o mocy 420KM

Model G80 (czyli model Genesis w Europie) to:

  • 3,8 V6 o mocy 315 KM i blisko 400 Nm momentu obrotowego
  • w Stanach dostępny jest również z w/w 5l V8

W obu modelach można wybrać wariant z napędem na tylną lub obie osie.

0026-min

Alexa, czyli asystent głosowy Amazona „zamknięty” w produktach Echo, Echo Dot i bezprzewodowym Tap, jest już dostępna w Europie – m.in. w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Niestety nie w Polsce.