Kto kupi BPH

Od czasu oficjalnej informacji o nabyciu pakietu kontrolnego akcji Alior Banku przez PZU co jakiś czas, przynajmniej raz na miesiąc, powraca pytanie kto kupi BPH i dlaczego będzie to PZU?

Stale powracające, niemal cyklicznie, informacje o możliwości lub jej braku zakupu banku BPH przez PZU zrobiły się już trochę nudne. Średnio raz w miesiącu możemy przeczytać na bądź co bądź poważnych portalach finansowych o możliwym przejęciu BPH przez PZU. Przedstawiciele ubezpieczyciela sami podsycają zainteresowanie mediów tą transakcją. Nie jest tajemnicą, że PZU ma chęć stworzenia dużej instytucji finansowej opartej przede wszystkim o już nabyty Alior Bank, a taką możliwość daje tylko nabycie innych mniejszych banków.

Wiadomo, że na sprzedaż wystawione są Raiffeisen Polbank oraz wspomniany wcześniej BPH. Z tymi bankami przede wszystkim kojarzone było PZU, później pojawiły się ciche spekulacje na temat przejęcia Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Rozmowy na temat przejęcia Raiffeisen Polbank ucichły, podobno obecny właściciel zastanawia się nad zatrzymaniem banku. A kto kupi BPH? Bank wystawiony na sprzedaż już od stosunkowo długiego czasu nie może doczekać się nowego właściciela.

I tak w zależności od tygodnia PZU albo kupuje albo nie BPH. Ostatnia dostępna informacja mówi, że jednak w tym roku PZU nie kupi więcej banków. Kupnem BPH było kilku zainteresowanych, ale ostatecznie zostało dwóch – PZU i Leszek Czarnecki. Ten ostatni podobno oferował najwięcej jednak w dużej mierze chciał sfinansować zakup akcjami Idea Banku co nie spotkało się z aprobatą GE, obecnego właściciela BPH. A co jeśli powtórzy się historia z 2007r?

Ten sam BPH, został podzielony na 2 części i sprzedany do PEKAO S.A. i GE Money. PEKAO wzięło wówczas większą część tamtego BPH, a GE stało się właścicielem małego BPH. Nazwa banku została w rękach GE i to właśnie ten bank obecnie jest wystawiony na sprzedaż. Obecnie sytuacja mogła by się powtórzyć. Wśród samych pracowników BPH krąży plotka (są to spekulacje, nigdzie ani niczym nie potwierdzone oficjalnie informacje), że istnieje możliwość sprzedaży banku BPH dwóm podmiotom – PZU i Getinowi. Getin miałby odkupić część banku odpowiadającą za finansowanie firm, PZU natomiast dział klientów detalicznych. BPH próbuje wyodrębnić portfel kredytów walutowych z podmiotu wystawionego na sprzedaż, co w takim przypadku może odpowiadać PZU. Trzeba przyznać, że ma to nawet sens i większą szansę realizacji niż np. kupno przez sam Getin, gdzie taka transakcja mogłaby być zablokowana przez KNF z racji dużego zaangażowania tego ostatniego w kredyty walutowe.

Dowiedzenie się ile jest prawdy w tej plotce przyjdzie nam poczekać, ale jak mówi przysłowie historia lubi się powtarzać.