Gwarancje COSME wydawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego dają kredytobiorcom firmowym możliwość zaciągnięcia bankowego kredytu dla firm bez zabezpieczenia rzeczowego. Co więcej, dzięki takiej formie zabezpieczenia otrzymany kredyt może być większy niż w warunkach standardowych.

O samych gwarancjach PLG COSME pisaliśmy już na łamach serwisu [BGK – ruszają nowe gwarancje dla firm – PLG COSME]. W dużym skrócie, gwarancje pozwalają zabezpieczyć dodatkowo kredyt, przez co jest on chętniej udzielany przez dany bank. Z COSME można skorzystać w 11 bankach w Polsce. Jakiś czas temu informowaliśmy o wykorzystaniu gwarancji COSME w przypadku mBanku [50% większy kredyt z gwarancją COSME w mBanku] i jego stałych klientów. Teraz mBank wprowadził możliwość zabezpieczenia kredytu obrotowego gwarancjami PLG COSME również dla pozostałych klientów banku. Tak samo, jak w przypadku znanej już oferty dla stałych klientów, otrzymany kredyt może być nawet 50% większy niż standardowo liczona zdolność kredytowa.

mBank COSME
Źródło: mbank.pl

Co więcej, zabezpieczenie gwarancjami PLG COSME daje przyszłym klientom niższą cenę kredytu czyli korzystniejsze warunki – obniżoną marżę kredytową oraz niższą prowizję.

Co zyskujemy przy skorzystaniu z gwarancji COSME:

  • maksymalna wysokość kredytu to 500 tys złotych
  • podwyższona zdolność kredytowa o ok. 50% w stosunku do standardowej oferty banku
  • możliwość uzyskania kredytu dla firm działających min. 6 miesięcy na rynku (w standardowej ofercie min. 12 miesięcy)
  • marża kredytowa od 4,5%

Gwarancje BGK, czy to de minimis czy COSME, kosztują. W przypadku COSME koszt takiej formy zabezpieczenia to 1% w skali roku od kwoty gwarancji. COSME zabezpiecza 80% wartości uzyskanego kredytu, czyli np. przy kredycie na 100 tys złotych, kredytobiorca poniesie koszt 1% od 80 tys złotych (80% od 100 tys złotych). Kredyt dla firm z gwarancją COSME może wynosić maksymalnie 600 tys złotych.

Dodatkowo, trzeba zaznaczyć, że nowa oferta mBanku na kredyt dla firm z COSME dotyczy dwóch wariantów finansowania:

  • limitu w rachunku bieżącym
  • kredytu obrotowego

Na czym polega w praktyce podniesie zdolności kredytowej o połowę w przypadku kredytów z COSME pokazuje prezentacja banku:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here