google najbardziej wartościową firmą

Koncern Apple został zdetronizowany z pozycji lidera. Najbardziej wartościową spółką świata jest Alphabet – firma matka Google. Kapitalizacja firmy jest obecnie o 15 miliardów dolarów większa od firmy z Cupertino.

Ta informacja zapewne cieszy najbardziej fanów Androida, którzy praktycznie od zawsze spierają się z „wyznawcami” produktów Apple, która firma jest lepsza. Przykładem niech będzie serwis android.com.pl, który w tytule artykułu mówi „Google wreszcie przegoniło Apple„.

Kapitalizacja dotyczy całego holdingu Alphabet, firmy matki marki Google, który został powołany do życia w ubiegłym roku w celu „pospinania” wszystkich biznesów należących do Google.

Opublikowane wyniki finansowe holdingu, który okazały się znacznie lepsze od oczekiwanych. Skonsolidowany przychód netto po IV kwartale wyniósł 21,33 mld dolarów w porównaniu do 18,1 mld dolarów w roku poprzednim. Jest to wzrost o ponad 17%. Po publikacji jakże dobrych wyników, akcje spółki zyskały ok. 5% w wyniku czego kapitalizacja spółki to 549 mld dolarów. Dla porównania kapitalizacja Apple to 534 mild USD.

Google (a konkretnie cały holding Alphabet) ma bardzo dobry okres. Z usługi poczty elektronicznej Gmail korzysta już 1 mld użytkowników o czym dowiedzieliśmy się kilkanaście godzin temu z twittera.

To kolejny biznes firmy, który zgromadził taką ilość użytkowników. Wcześniej takim wynikiem mogły się pochwalić:

  • wyszukiwarka Google
  • przeglądarka Chrome
  • serwis YouTube
  • Google Maps
  • system Android
  • oraz sklep Google Play

Co ciekawe Google jest firmą produkującą przede wszystkim oprogramowanie, podczas gdy jej główny konkurent – Apple – produkuje sprzęt, z flagowym iPhone’m na czele, oraz oprogramowanie. Google zarabia głównie na reklamach w swoich serwisach i to jest właściwie najistotniejsze w tej informacji. Nigdy wcześniej w historii najbardziej wartościową spółką na świecie nie była firma, która opierała swój biznes na usługach a nie na fizycznych produktach.