Motoryzacja, Getin leasing liderem segmentu pojzadó

Firmy leasingowe podobnie jak banki często stawiają na konkretny segment działalności. W najpopularniejszym segmencie – leasingu pojazdów, którego niekwestionowanym liderem jest Getin Leasing – jedne firmy specjalizują się w samochodach osobowych inne w ciężarowych jeszcze inne w pojazdach specjalistycznych…A kto jeszcze?

Marka Getin Leasing nie kryje się z tym, że zależy jej przede wszystkim na umowach o leasing pojazdów. W 2015 firma została liderem rynku i pozostawiła konkurencję daleko w tyle. A to nie koniec, przynajmniej według przedstawicieli firmy.

Getin Leasing, według danych ZPL za 2015 rok, podpisał ponad 43 tys umów leasingu pojazdów, z czego ponad 26,5 tys dotyczy samochodów osobowych. Drugi w zestawieniu Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) osiągnął wyniki odpowiednio – ponad 29 tys i niecałe 16 tys. Tak dobry wynik to efekt koncentracji GL na segmencie pojazdów i współpracy z popularnymi markami samochodowymi – Opel i Ford. Ponad 50% z wszystkich umów leasingowych GL w 2015 dotyczyło finansowania samochodu osobowego, a segmentu pojazdów ogólnie – blisko 88%. Takimi współczynnikami wśród największych firm (min. 10 tys umów podpisanych w 2015) mogą pochwalić się tylko:

  • VW Leasing (VWFS)
  • Masterlease (cała grupa)
  • mLeasing
  • PKO Leasing
  • Raiffeisen Leasing

Dwie ostatnie firmy mają podobne procentowe udziały w leasingu samochodów osobowych do wszystkich zawartych umów, ale razem podpisały tylko 10 tys umów więcej niż sam Getin Leasing. Z danych raportu ZPL 20 z 28 firm leasingowych przynajmniej w 50% ogółu ich umów pochodzi z leasingu pojazdów.

Co więcej, GL może nie zawsze jest najtańszy, ale jego dużą zaletą jest dostępność oraz bogata paleta produktów dostępna dla każdej grupy klientów – nie tylko dla dużych kontrahentów. Getin ma jednak mocnych konkurentów w segmencie leasingu pojazdów i aby utrzymać pozycję lidera będzie musiał wciąż rozwijać ofertę. Grupa mBanku podpisała umowę o współpracę z marką Volvo, natomiast Masterlease podpisał umowę o współpracy z markami Jaguar i Land Rover.