gdzie leasing auta osobowego

Przedstawione niedawno statystki przez Związek Polskiego Leasingu mówią jedno. Leasing w Polsce w 2015 ma się dobrze. Łącznie firmy leasingowe udzieliły finansowania na ponad 35,9 mld złotych w trzech pierwszych kwartałach 2015r. Oznacza to wzrost o 15,7% rok do roku. Spróbujemy wyciągnąć wnioski gdzie leasing auta osobowego powinien być teoretycznie najlepszym wyborem na po.

Leasingu samochodów osobowych oraz dostawczych i ciężarowych do 3,5 t to w tym momencie największy segment rynku, który zajmuje 36,7% wszystkich transakcji leasingu w Polsce.

Samochody osobowe to ponad połowa segmentu pojazdów ogólnie. Zarówno pod względem ogólnej kwoty finansowania jak i ilości podpisanych umów. Wartość podpisanych umów na pojazdy to 18954,59 mln złotych, z tego 9711,59 mln to umowy na samochody osobowe. Daje to 51,23% całego wolumenu na pojazdy.

Firmy leasingowe podpisały łącznie 174897 sztuk umów, z czego 109439 to umowy na samochody osobowe, co daje ponad 62,5% wszystkich umów na pojazdy.

Analizując dane przedstawione przez ZPL po III kwartale 2015 można, wprawdzie ostrożnie, ale jednak, wyciągnąć pewne wnioski. Teoretycznie, firmy, które mają największy udział w rynku powinny mieć najlepsze oferty. Jeżeli nie najlepsze pod względem cenowym to przynajmniej najłatwiej dostępne, co jest bardzo ważną cechą każdego rodzaju finansowania zewnętrznego. Firmy leasingowe podobnie jak inne instytucje finansowe czy banki również specjalizują się w finansowaniu danego przedmiotu. Rynek pojazdów jest zdominowany przez trzy firmy – Getin Leasing (GL), Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) i Raiffeisen Leasing (RL). Pokazują to wyniki firm w sztukach.

Dobry wynik prezentuje również firmowy leasing Volkswagena (VW), który finansuje głównie nowe samochody z całej grupy VW.

Pod względem finansowego wolumenu sprzedażowego kolejność jest praktycznie taka sama. Pojawia się tu również Millennium Leasing, które notuje dobre wyniki przede wszystkim w segmencie samochodów ciężarowych.

Jak na tle wyników ogólnych wyglądają powyższe firmy w finansowaniu samochodów osobowych? Kolejność pierwszej 3 jest trochę zmieniona.

Dwie firmy, GL i RL, odnotowały wynik ponad 1 mld złotych leasingowanych samochodów. Kolejne firmy po ostatnim z TOP 6 – PKO Leasing – notują wyniki znacznie gorsze biorąc pod uwagę łączną wartość podpisanych umów.  Pod względem ilości podpisanych umów, również najlepszą firmą jest GL, która zanotowała wynik o blisko połowę lepszy niż drugi w zestawieniu RL.

Można tutaj wysnuć wniosek, że RL podpisuje częściej umowy na wyższe kwoty leasingu, czyli droższe samochody. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku VW, mLeasingu i PKO Leasingu. Średnia wartość umowy w Getin Leasing to 73,9 tys PLN podczas gdy w Raiffeisen Leasing wynosi ona 92,7 tys PLN, a w VW prawie 98,5 tys PLN. Duże znaczenie ma tutaj z pewnością możliwość skorzystania z leasingu w procedurze uproszczonej w GL, czego nie można zrobić w Raiffeisen Leasing. Poza tym Getin chętniej niż inne firmy leasinguje samochody używane. Nawet do 10 lat (razem z okresem leasingowym).

Widoczny w zestawieniu ilościowym Masterlease (w zestawieniu podany wynik całej grupy) podpisywał umowy o średniej wartości blisko 62,8 tys PLN. Co jest wynikiem nie tylko mniejszym niż lider zestawienia, ale najniższym wśród wszystkich 28 zrzeszonych firm. BZ WBK, który jako ostatnia firma leasingowa z najlepszej 8 podpisał ponad 6 tys umów może pochwalić się średnią ich wartością – 81,8 tys PLN. Najwyższą przeciętną umowę leasingową podpisuje BMW – ponad 178 tys PLN.

Cztery największe firmy leasingowe pod względem ilości podpisanych umów obsługują blisko połowę rynku samochodów osobowych. 8 największych kontroluje ponad 3/4 rynku.

Podsumowując, gdzie leasing auta osobowego wybierają Polacy? Widać po wynikach „markowych” leasingodawców, że pierwszym wyborem jest leasing danej marki. Faktycznie jest tak, że zazwyczaj oferta leasingu z salonu jest nie do przebicia przez pozostałe firmy z zewnątrz. Ogólnie jednak największymi firmami są:

  • Getin Leasing
  • Europejski Fundusz Leasingowy
  • mBank
  • Raiffeisen Leasing
  • PKO Leasing
  • BZ WBK Leasing

Co ciekawe tylko RL nie posiada w tym gronie leasingu w procedurze uproszczonej, a i tak jest drugą najsilniejszą firmą w segmencie samochodów osobowych.