Bank Hipoteczny

Ostatnio poruszany w serwisie był temat banków hipotecznych, od wczoraj na rynku działa już kolejny – PKO Bank Hipoteczny, a kolejny czeka w kolejce na uruchomienie swojej działalności – Raiffeisen Polbank.

Od 1 kwietnia 2015r na rynku kredytów mieszkaniowych oficjalnie zadebiutował PKO Bank Hipoteczny. Jego obecna oferta jest tożsama z ofertą „zwykłego” PKO BP. Różni się tylko sposób finansowania banku, mianowicie może emitować długoterminowe listy zastawne. Klienci również nie zauważą na pierwszy „rzut oka” różnicy między dwoma bankami, a decyzja czy wniosek zakwalifikował się do banku tradycyjnego czy hipotecznego ma zapadać dopiero w momencie wydania decyzji kredytowej.

Emisja listów zastawnych niesie za sobą pewne udogodnienia dla banków. Banki hipoteczne nie muszą zbierać depozytów z rynku, żeby udzielić kredytów, a sprzedają na rynku listy zastawne. Z tej formy finansowania postanowił skorzystać również Raiffeisen Polbank, który już wysłał zgłoszenie do Komisji Nadzoru Finansowego o powołanie nowego banku hipotecznego.

Tą decyzją RP przekonuje, że chce mocniej zaznaczyć swoje miejsce w walce o klienta hipotecznego. Raiffeisen Polbank już teraz posiada atrakcyjną ofertę kredytów mieszkaniowych z marżami zaczynającymi się od 1,5% przy rozsądnym „uproduktowieniu” klienta (warunkiem jest skorzystanie z ubezpieczeń, konta i karty kredytowej). Jak podaje biuro prasowe RP bank chce sprzedawać ok. 100mln PLN kredytów miesięcznie.

Jak podaje oficjalny komunikat na stronie Raiffeisen Polbank, Bank spodziewa się utrzymania ruchu na rynku kredytów mieszkaniowych, przez co zdecydował się na powołanie nowego banku.