Dopłaty i limity MDM

Październik rozpoczyna czwarty i ostatni już kwartał tego roku. W związku z tym zostały opublikowane nowe wartości dopłat oraz limity cen metra kwadratowego w całej Polsce dla mieszkań nabywanych w programie Mieszkanie dla Młodych (MDM).

Ten kwartał będzie pierwszym pełnym kwartałem kiedy z programu będą mogli skorzystać zarówno Ci kupujący nowe mieszkanie od dewelopera, jak również Ci nabywający swoje M na rynku wtórnym.

W większości przypadków dopłaty i limity MDM na 4 kwartał wzrosły. Najwięcej w przypadku Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Opola i Rzeszowa. W tym ostatnim przypadku limit ceny metra kwadratowego w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego o blisko 370 zł. Dzięki wzrostowi ceny odtworzenia metra kwadratowego w tych regionach, wzrosły również maksymalne dopłaty. Limit ceny został na takim samym poziomie co w poprzednim kwartale w dwóch dużych miastach – Gdańsku i Poznaniu.

W ostatnim kwartale spadły limity cen w przypadku Lublina (o ok. 20 zł za metr na rynku pierwotnym) i Warszawy – o ponad 170 zł za metr nowego mieszkania.

W poniższym zestawieniu ujęliśmy również maksymalne dopłaty jakie można uzyskać w programie. Nadal najwięcej można uzyskać w Warszawie, choć nieco mniej niż w poprzednim kwartale, oraz w Poznaniu. W obu miastach cena otworzenia metra kwadratowego jest najwyższa w całym kraju. Największe różnice są w miastach, gdzie wskaźnik ceny otworzenia metra kwadratowego zmienił się najbardziej, czyli w Gorzowie, Zielonej Górze, Rzeszowie i Opolu.  Jak poprawnie wyliczyć dofinansowanie w konkretnym przypadku przypominamy o naszym wcześniejszym wpisie, gdzie krok po kroku opisujemy jak to zrobić.

[table id=59 /]

W poniższym zestawieniu brakuje Szczecina, gmin sąsiadujących i limitów dla całego województwa zachodniopomorskiego. W chwili tworzenia tabeli Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) nie opublikował jeszcze danych dla tego regionu. Jak tylko taka informacja pojawi się na stronach BGK, zaktualizujemy tabele.