wyniki banków po I kwartale 2016, dobre wyniki w trudnych czasach

Dwa banki należące do 5 największych banków – mBank i BZ WBK – opublikowały swoje wyniki finansowe po I kwartale 2016. Wyniki opublikował również Bank Millennium należący do ścisłej czołówki banków w Polsce. Wszystkie instytucje zarobiły dużo pomimo niesprzyjających okoliczności.

Banki to chyba takie instytucje, które są w stanie zarabiać niezależnie od czasów, sytuacji rynkowej i otoczenia. Wyniki banków po I kwartale wydają się potwierdzać tę tezę. mBank i BZ WBK, czyli dwa banki, które od długiego czasu walczą o miano trzeciego największego banku w Polsce, wydają się to potwierdzać. Dobre wyniki (czyli duży zysk netto) prezentuje również Millennium. Czy banki są w stanie zarabiać, i co istotne zarabiać dużo, niezależnie od otoczenia?

Pomimo trudnego rynku, zwiększonych odpisów na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, odpisów na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, wprowadzeniu w życie podatku bankowego, utrzymujących się niskich stóp procentowych oba banki (przynajmniej te trzy) mogły pochwalić się bardzo dobrymi wynikami finansowymi.

BZ WBK po pierwszych trzech miesiącach odnotował zysk 556 milionów złotych, mBank zarobił mniej „jedyne” 308 milionów złotych netto. Najmniejszy, czyli Millennium ponad 137 milionów złotych w odniesieniu do wyników całej grupy.Wyniki oczywiście byłyby większe, gdyby nie podatek bankowy płacony od lutego tego roku, ale te liczby i tak robią wrażenie. Jak pokazał w raporcie BZ WBK, sam podatek bankowy kosztował go po 68 milionów złotych w lutym i marcu z jego dochodów.

Wszystkie trzy banki odnotowały wzrosty w najważniejszych dla siebie elementach działalności. Co ciekawe mBank odnotował spadek dochodów z tytułu prowizji, jako jedyny z trójki. Jednak co napędza obecnie przychody banków (na podstawie opisywanej trójki i jej wyników) to obsługa firm i przedsiębiorstw. Wzrosty przychodów z produktów dla firm – przede wszystkim  leasingu oraz faktoringu – mają duży udział w rentowności biznesu trzech banków.

Raporty wszystkich banków można przejrzeć tutaj:

Jednak odpowiadając na pytanie czy banki są w stanie zarabiać niezależnie od sytuacji rynkowej jak mogą sugerować powyższe wyniki? Nie, dowodem jest raport banku RBS, który po pierwszym kwartale może „pochwalić” się stratą ponad 1 miliarda euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here