Google przegrywa z Apple

Pod względem ilości urządzeń mobilnych z system operacyjnym Android Google (Alphabet, dalej Google) jest niekwestionowanym liderem rynku. Największy konkurent system iOS od Apple pod tym względem pozostaje daleko w tyle, jednak to Google przegrywa z Apple…

Obie firmy podjęły dwie zupełnie inne strategie co do swojego oprogramowania. Apple od samego początku stawia na swój system operacyjny i nie zamierza go udostępniać nikomu innemu. iOS ma być dostępny tylko w urządzeniach z logo nagryzionego jabłka. W Google postanowili opracować system Android i oddać go w ręce innych producentów urządzeń mobilnych w zamian za konieczność wykorzystania takich produktów firmy jak wyszukiwarka Google czy Google Maps. Z Androida korzystają przede wszystkim Samsung, HTC, LG czy Sony lub Huawei w telefonach z każdej półki cenowej. Z tej też przyczyny Android zgarnął lwią część rynku. Jak podaje portal cnet z badań firmy eMarketer szacuje się, że wszystkich urządzeń mobilnych na świecie jest około 2 mld z czego 4/5 wykorzystują system Androida. Codziennie z wyszukiwarki korzysta ogromna liczba osób na świecie, jednak oddanie swojego systemu w ręce kilku różnych producentów jest równocześnie kulą u nogi firmy.

Z najnowszego systemu Apple – iOS9 – korzysta 77% użytkowników. Z najnowszego Androida 6.0 – Marshmallow – tylko 1,2%(!). Przy bardzo, bardzo dużym uproszczeniu gdybyśmy założyli, że z przytoczonych 2 mld użytkowników wszyscy korzystają tylko z dwóch systemów (co oczywiście nie jest zgodne z prawdą) – Android i iOS to:

  • Android ma 1,6 mld użytkowników – tylko 19,2 mln korzysta z najnowszego systemu
  • iOS ma 400 mln użytkowników – 308 mln korzysta z najnowszego oprogramowania

Hiroshi Lockheimer, szef Androida, w rozmowie z portalem cnet potwierdza, że Google dostrzega problem. Źródło problemu polega na współpracy między producentami, deweloperami aplikacji oraz samym dostawcą oprogramowania czyli Google. W Apple wszystko jest tworzone dla iPhone czy iPada, nie ma możliwości wyboru. Jest jeden sprzęt, który jest w centrum zainteresowania. W przypadku Androida producenci wykorzystują takie oprogramowanie jakie uważają za słuszne, nie zawsze najnowsze, to sprawia, że deweloperzy aplikacji nie tworzą ich dla najnowszych systemów a dostosowują się do tych najczęściej używanych. W przypadku Androida jest to Kit-Kat – system wypuszczony na rynek ponad 2 i pół roku temu. Google system rozwija ale nie ma możliwości wpłynąć na wybór producentów. Co więcej producenci wprowadzają swoje nakładki na system co również uniemożliwia kolejne aktualizacje.

Kluczowym dla Androida jest obecnie budowa własnego telefonu, który byłby w stanie zaoferować system w niezmienionej formie. Jednak temat autorskiego telefonu od Google powraca jak bumerang i nijak się ma do rzeczywistości. Być może tym razem będzie inaczej…a może firma ograniczy możliwość ingerencji producentów w oprogramowanie…