cel finansowania

Produkt produktowi nierówny. Na rynku finansowym występuje duża liczba rodzajów kredytów, leasingów itp. Trzeba wiedzieć jaki produkt, a konkretnie jaki jego rodzaj jest najodpowiedniejszy dla finansowania danego celu. Dlaczego jest to, aż tak istotne? W dużej mierze ma to znaczenie dla naszego portfela.

Z finansowaniem zewnętrznym jest trochę tak jak z każdym innym produktem nabywanym do firmy. Czy to samochód czy sprzęt elektroniczny, każdy przedsiębiorca kieruje się własnymi preferencjami i potrzebami przy ich wyborze. Właściciel firmy budowlanej nie kupi dla celów firmy luksusowej limuzyny, żeby przewozić sprzęt budowlany tylko pewnie jakiś odpowiedni samochód dostawczy. Do biura księgowego zbędny jest najwyższej klasy sprzęt komputerowy, który raczej zastosowanie znajdzie u grafika. Tak samo jest z finansowaniem, źle dobrany czy to kredyt czy leasing czy jeszcze inna forma wsparcia finansowego, może zaszkodzić finansom firmy i właścicieli. Cel finansowania jest bardzo istotny dla naszych pieniędzy.

Najbardziej narażeni na wybór złego finansowania są przedsiębiorcy prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (IDG), z tego względu, że mają teoretycznie największy wybór wśród kredytów. Faktycznie czasem łatwiej i prościej uzyskać kredyt indywidualny gdzie nasza działalność gospodarcza jest jedynie źródłem dochodu na podstawie, którego wyliczana jest zdolność kredytowa, a w innych przypadkach łatwiej kupić coś na firmę. Teoretycznie efekt wyboru (a konkretniej jego braku) finansowania jest. Mamy środki na dofinansowanie firmy czy inwestycje i to jest najważniejsze. Skutki nieodpowiedniego wyboru finansowania mogą pokazać się później. Dlaczego cel finansowania jest ważny?

Przede wszystkim ze względu na jego koszt. Źle dobrany rodzaj finansowania może wpłynąć na naszą późniejszą zdolność kredytową oraz co może nawet istotniejsze płynność finansową.

Przykładowo, firma (jednoosobowa działalność) zaciąga kredyt na działalność bieżącą w celu nabycia towaru np. w miesiącu styczniu. W tym celu nabywa kredyt ratalny na cel dowolny. Kredyt spłaca bez nadpłat, terminowo zgodnie z harmonogramem, ale nabyty towar  sprzedała  już w maju. Nie chce jednak spłacać kredytu w tym momencie, gdyż będzie potrzebować gotówki na zakup, ale w listopadzie. W tym czasie musi jednak obsługiwać kredyt i jego koszty. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem okazałby się najprawdopodobniej kredyt obrotowy w rachunku lub linia kredytowa. Gdzie koszty utrzymania powinny być mniejsze.

Innym przykładem może okazać się kupno auta firmowego, korzystniejszym z punktu widzenia księgowo-podatkowego powinien okazać się kredyt niż leasing (oczywiście jest to zależne od kilku czynników i indywidualnej sytuacji danej firmy). Przynajmniej w 9 na 10 przypadkach. Trzeba jednak wybrać dodatkowo formę leasingu – operacyjny czy finansowy.

Źle dobrane finansowanie zazwyczaj ma skutki w naszej płynności finansowej, dlatego przy wyborze konieczne jest przeanalizowanie kilku wariantów, żeby wybrać najodpowiedniejszy dla nas. Optymalnie jest skorzystać z doradcy, który w danej dziedzinie postara się znaleźć najlepsze rozwiązanie, ale co równie istotne jeżeli nawet nie istotniejsze dany produkt musimy ocenić sami, czy spełnia on nasze oczekiwania.