Leasing finansowy

Najpopularniejszym rodzajem leasingu jest leasing operacyjny i większości przypadków gdy zaczynamy rozmowy o leasingu myślimy właśnie o tej formie. Dla kogo jest jednak leasing finansowy? Czy posiada on jakieś zalety?

Przy leasingu operacyjnym leasingobiorca niejako wypożycza przedmiot leasingowany, VAT płacony jest ratalnie przy każdym czynszu, a leasingobiorca może wykupić przedmiot leasingowany na koniec umowy za określony procent wartości. Co istotne istnieje tu min. okres umowy – min. 40% normatywnego okresu amortyzacji. Przedmiot amortyzuje firma leasingowa.

Leasing finansowy w swojej konstrukcji jest dość podobny do zwykłego kredytu. W tym przypadku właścicielem docelowym przedmiotu leasingowanego jest leasingobiorca, to on ma prawo robić odpisy amortyzacyjne, a w koszty działalności „wrzuca” jedynie ratę odsetkową. Różnice między obiema rodzajami leasingu wynikają z różnic podatkowych.

Różnica w obu rodzajach leasingu widoczna będzie już przy pierwszej racie. Przy operacyjnym VAT od przedmiotu płacimy ratalnie, natomiast w finansowym musimy zapłacić w całości wraz z pierwszą ratą. Dla kogo leasing finansowy może być atrakcyjny?

Dla firm, które chcą skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Firmy z przychodami do 1,2mln EUR mają możliwość skutecznie obniżyć podatek dochodowy w danym roku dzięki skorzystaniu z zaliczenia w koszty dużego wydatku. Kwota odpisu to max 50tys EUR. Niestety nie można z tego przepisu skorzystać przy samochodach osobowych. Ta furtka ma zastosowanie do maszyn, urządzeń czy innych pojazdów.

Drugą grupą osób zainteresowanych leasingiem finansowym są nabywcy przedmiotu leasingowego o mniejszej stawce VAT. Przykładem może być sprzęt medyczny, który opodatkowany jest preferencyjną stawką 8%. VAT przy leasingu operacyjnym zawsze będzie liczony w kwocie 23% gdyż jest to usługa. Dlatego leasing finansowy w takich przypadkach będzie tańszy.

Trzecia grupa to osoby rozliczające się na „ryczałcie” lub tych, którzy vatowcami nie są. Takie firmy przy przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z tarczy podatkowej, która stanowi o atrakcyjności leasingu operacyjnego.

Czas trwania umowy leasingu finansowego jest dowolny co również może być atrakcyjną formą dla firm, które są zainteresowane krótszym czasem umowy.

Leasing finansowy umożliwia również nabycie samochodów sprzedawanych na tzw. fakturze VAT-marża, gdzie stawka podatku VAT liczona jest tylko od marży pośrednika nie od kwoty przedmiotu. W przypadku leasingu operacyjnego do kwoty tej należałoby doliczyć jeszcze 23% VAT-u.