W dniu dzisiejszym Deutsche Bank próbuje mocno zaznaczyć swój apetyt na kredyty gotówkowe wprowadzając nową ofertę dla kredytów gotówkowych. Ostatnie promocje DB również były atrakcyjne na tle konkurencji, ale dotyczyły głównie tzw. wolnych zawodów i osób zatrudnionych na umowę o pracę. Tutaj jest inaczej oferta dotyczy wszystkich czyli przedsiębiorców również, a to nas z punktu widzenia serwisu interesuje najbardziej. Co istotne oprocentowanie od 4,99%!

Promocję można podzielić na 3 produkty z oprocentowaniem zależnym od wysokości prowizji i okresu kredytowania:

  1. oprocentowaniem 4,99% i prowizją 9,9% i max. okresem kredytowania do 60 miesięcy
  2. oprocentowaniem 7,99 % i prowizją 7,99% i max. okresem kredytowanie  do 96 miesięcy
  3. oprocentowaniem 8,99% i prowizją 3% i max. okresem kredytowania do 96 miesięcy

Max. kwota to 200 tys. PLN netto. Teoretycznie bo zgodnie z procedurami DB klient przedsiębiorca może wnioskować do 50 tys. bez dodatkowych odstępstw ze strony Banku. Co istotne jednak DB jako jeden z niewielu banków te odstępstwa przyznaje nie tylko na papierze.

Istotną sprawą jest fakt, że oferta NIE jest obarczona koniecznością korzystania z produktów dodatkowych typu ubezpieczenie, unit-link etc.

Jak to wygląda w praktyce. Dla porównania ofert przyjęty jest kredyt w kwocie 100 tys. PLN netto (do wypłaty) i okresie kredytowania równym 60 miesięcy.

  1. rata 2073,45
  2. rata 2189,13
  3. rata 2137,61

Jak widać na przykładzie powyżej oprocentowanie robi swoje. Pomimo najwyższej prowizji, blisko 10 tys, kredyt w ciągu 5 lat będzie najtańszy. Dla porównania rata dla takiego samego kredytu przy prowizji 0% i oprocentowaniu nominalnym 9,9% i braku dodatkowych kosztów wynosiłaby 2119,79 PLN. Powyższy przykład mógłby okazać się tańszy przy wcześniejszej spłacie kredytu bo jednak pożyczamy o 10 tys mniej.

Jak widać oferta DB jest wyróżniająca się na rynku i ciężko znaleźć coś lepszego. Ofertę mógłby w teorii przebić mBank w promocji najniższej raty, Bank Pocztowy w podobnej promocji i Alior Bank. Ten ostatni jednak wymagałby pozytywnej decyzji w DB, a ofertę przebiłby najprawdopodobniej tylko symbolicznie (np. o 1PLN).