podatek bankowy przeszkodzi PZU w kupieniu kolejnego banku

Podatek bankowy może być przeszkodą w budowie nowego dużego banku dla PZU. Jeszcze w połowie tego roku plany PZU były duże. Ubezpieczyciel chciał zbudować bank, który miałby plasować się w pierwszej 5. największych banków w Polsce. Spółka miała pieniądze na taki plan. Na koniec roku plany wydają się być coraz mniej realne, czy podatek bankowy przeszkodzi PZU w kupieniu kolejnego banku?

Ówczesny prezes, Andrzej Klesyk, zaznaczał, że PZU chce kupić oprócz Alior Banku jeszcze 2-3 banki i połączyć je w jedną dużą instytucję. Zakup akcji Alior Banku był tylko pierwszym krokiem do zbudowania dużego banku z polskim kapitałem. Na rynku do kupienia był akurat bank BPH i Raiffeisen Polbank. Dodatkowo niektórzy wspominali o możliwości zakupu również Banku Ochrony Środowiska (BOŚ Bank). Kolejne zakupy miały mieć miejsce jeszcze w tym roku. Przejęcie 2 z 3 wyżej wymienionych banków faktycznie mogło spowodować, że PZU byłoby w stanie zbudować bank na miarę wielkości mBanku czy BZ WBK, czyli banków nr 3 i 4 na rynku.

Od czasu przekazania oficjalnych informacji na temat zakupu pakietu kontrolnego akcji Alior Banku sporo się zmieniło. W czerwcu nie było jeszcze mowy o podatku bankowym, który ma mocno uderzać w rentowność banków. Zwłaszcza tych mniejszych. W wyniku wyborów zmieniła się również władza, a to przyniosło zmiany na stanowisku prezesa w PZU. Na początku grudnia Andrzej Klesyk zrezygnował ze stanowiska na polecenie Skarbu Państwa – głównego akcjonariusza spółki. Ucichło też hasło repolonizacji banków.

Czy podatek bankowy przeszkodzi PZU w kupieniu kolejnego banku? Może przeszkodzić. Jak wynika z wyliczeń portalu bankier.pl nowy podatek może spowodować, że bank BPH i BOŚ będą mocno pod kreską. Każdy straci po ponad 50 mln złotych. BPH nowy podatek będzie kosztował blisko 90 mln złotych, a Bank Ochrony Środowiska ponad 55 mln. Pierwszy zarobił w ciągu ostatnich 12 miesięcy trochę ponad 33 mln a drugi nieco ponad 3. Podatek przyniesie więc duże straty dla tych dwóch banków. Podatek bankowy uderzy również w bezpośrednio w PZU. Jak podają specjaliści podatek będzie ubezpieczyciela kosztował ponad 330 mln złotych – dziesięć razy więcej niż np. Warta (ok. 30 mln złotych). Zyski posiadanego już Alior Bank spadną według wstępnych szacunków o ponad 30% z powodu podatku. PZU podkreślało, że zakup banków ma być inwestycją stricte biznesową, która na podstawie wstępnych wyliczeń może nie być już tak opłacalna jak się wydawało jeszcze pół roku temu.