ile trzeba czekać na kredyt mieszkaniowy

Pozostały ostatnie miesiące trzy miesiące, aby skorzystać z kredytu mieszkaniowego z 10-cio procentowym wkładem własnym. Od przyszłego roku rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zakłada wkład własny w wysokości min. 15%. To może spowodować wydłużenie się procesu kredytowego w bankach w ostatnim kwartale roku.

Przeglądasz temat, który jest już dość „leciwy” i najprawdopodobniej jest już nieaktualny. Tutaj (w sekcji kredyty osobiste – Czasy Operacyjne) znajdziesz najnowsze porównania ile czasu czeka się na kredyt mieszkaniowy w bankach. 

W teorii, ponieważ będą banki, które będą nadal udzielać kredytów mieszkaniowych z 10% wkładem własnym, ale w zamian za ubezpieczenie brakujących 5%. To jednak podniesie koszt kredytu. Dodatkowo, wejście programu Mieszkanie dla Młodych (MDM) na rynek wtórny również może zwiększyć ilość wniosków w bankach, a co za tym idzie wydłużyć cały proces.

Podane w tabeli poniżej czasy operacyjne w październiku w bankach są terminami orientacyjnymi, które zakładają brak opóźnień oraz konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów przez wnioskodawców.

Najkrócej w banku będziemy czekać na wypłatę środków 7 dni roboczych. Jest to cały okres od złożenia kompletnego wniosku kredytowego z niezbędnymi dokumentami  do wypłaty środków, czyli uruchomienia kredytu. Najszybciej deklaruje zrobić to bank Millennium.

Na drugim końcu tabeli czasów jest bank Raiffeisen Polbank, który na cały proces potrzebuje 26 dni roboczych, czyli w praktyce ponad miesiąc. Zakładając, że wszystko idzie planowo zgodnie z terminem.

Mediana dla poniższych banków to 17 dni roboczych, co oznacza 26 dni wliczając to weekendy. Sama weryfikacja wniosku i dokumentów w niektórych przypadkach trwa ponad tydzień czasu. Decyzja kredytowa może trwać kolejnych 15 dni roboczych w przypadku banku ING, tutaj będziemy czekać najdłużej. „Zakorkowanym” bankiem jest również mBank Hipoteczny, który potrzebuje na podjęcie decyzji kredytowej 12 dni roboczych, czyli ponad 2 tygodnie.

Dłużej na decyzje kredytową i umowę czekać trzeba w bankach gdzie warunki są faktycznie najbardziej konkurencyjne, przynajmniej w większości przypadków. Co ciekawe bank Millennium uznany przez Newsweek tytułem najlepszej bankowości hipotecznej, jest jednocześnie najszybciej działającym bankiem w zestawieniu, choć nie posiada najbardziej konkurencyjnej oferty kredytowej. Czas jednak może się w tym przypadku wydłużyć ponieważ bank przygotował przejrzystą i prostą w konstrukcji ofertę kredytu mieszkaniowego w programie MDM.

W prezentowanych bankach czasy operacyjne w październiku wydłużyły się tylko w 2 przypadkach – w BZ WBK i Deutsche Banku. Reszcie banków w zestawieniu cały proces zajmuje tyle samo czasu co we wrześniu.

[table id=61 /]