Czasy operacyjne

Jak długo trwa proces udzielania kredytu mieszkaniowego w bankach? Zależy od danego banku, jego procedur wewnętrznych oraz przede wszystkim ilości składanych do niego wniosków. Ile musimy czekać w kwietniu 2015?

Przeglądasz temat, który jest już dość „leciwy” i najprawdopodobniej jest już nieaktualny. Tutaj (w sekcji kredyty osobiste – Czasy Operacyjne) znajdziesz najnowsze porównania ile czasu czeka się na kredyt mieszkaniowy w bankach. 

Osoby prowadzące własne firmy, które mają już doświadczenie w składaniu jakichkolwiek wniosków o kredyt wiedzą już, że nie jest to zazwyczaj proces ekspresowy. Musimy zebrać odpowiednie wymagane dokumenty dla banku, a później czekać na decyzję. Nie inaczej jest w przypadku kredytów na zakup mieszkania lub budowy domu.

Najpierw kompletujemy niezbędne dokumenty, składamy wniosek i czekamy. No właśnie ile czekamy? Najprościej odpowiedzieć, że zależy to od banku i momentu, w którym składamy nasz wniosek. Szansa, że w banku, który ma atrakcyjne warunki kredytowania czas na wydanie decyzji będzie dłuższy niż banku „mniej atrakcyjnym” jest bardzo duża.

W poniższym zestawieniu czas traktujemy jako dni robocze (bez weekendów). Okres podany jest dla całego procesu kredytowego – od złożenia wniosku (co bardzo istotne – kompletnego bez żadnych braków), przez jego analizę i wydanie decyzji, aż po podpisanie i uruchomienie kredytu, czyli wypłatę środków.

Jest to czas podany ze strony banków, bez opóźnień ze strony klienta ani innych instytucji. Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że czasy operacyjne podawane przez banki nie zakładają sytuacji, gdy analityk zażąda dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień. Przy prowadzeniu indywidualnej działalności gospodarczej musimy liczyć się z tym, że analityk będzie miał więcej pytań niż przy zwykłym etacie.

Pamiętajmy również, że do uruchomienia kredytu będziemy potrzebowali zaświadczeń o niezaleganiu względem Urzędu Skarbowego, ani ZUS a na te również trzeba czekać.

Bank Czas
Alior Bank 10 dni
BGŻ 11 dni
BNP Paribas 13 dni
BOŚ 17-19 dni
BPH do 21 dni
BZ WBK do 28 dni
Deutsche Bank PBC 12 dni
Eurobank 13 dni
Getin Noble Bank 8 dni
ING do 20 dni
mBank 12 dni
mBank Hipoteczny 14 dni
Millennium 9 dni
PEKAO S.A. do 22 dni
PKO BP 12 dni
Raiffeisen Polbank do 20 dni

Jak się mogliśmy spodziewać banki, które mają atrakcyjną ofertę kredytową mają dłuższy czas oczekiwania na umowę niż pozostali. Wyjątkiem możemy uznać BZ WBK, który rewelacyjnej oferty nie ma, a i tak proces trwa stosunkowo długo.