ile trzeba czekać na kredyt mieszkaniowy

Jak co miesiąc staramy się informować ile czasu trzeba czekać w bankach na wydanie decyzji, podpisanie umowy i wypłatę środków w przypadku kredytów mieszkaniowych. We wrześniu cały proces kredytowy jest trochę krótszy niż w sierpniu, przynajmniej w większości banków.

Przeglądasz temat, który jest już dość „leciwy”. Tutaj (w sekcji kredyty osobiste – Czasy Operacyjne) znajdziesz najnowsze porównania ile czasu czeka się na kredyt mieszkaniowy w bankach. 

W trakcie oczekiwania na decyzję kredytową dotyczącą nowego mieszkania czas jakby zwalniał i się wydłużał. Jak co miesiąc podajemy czasy operacyjne w bankach. Ile będziemy czekać we wrześniu?

Cały proces kredytowy ze strony banków, bo osoba ubiegająca się o kredyt musi doliczyć do całego procesu czas gromadzenia niezbędnych dokumentów etc., we wrześniu uległ niedużemu przyspieszeniu. Względem poprzedniego zestawienia 7 z 15 ankietowanych banków przyspieszyło proces kredytowy. W zdecydowanej większości zmiany może nie są duże bo liczą do kilku dni roboczych, ale zawsze. BZ WBK jako jedyny znacząco przyspieszył proces o kilkanaście dni.

Jedyny bank, który podejmuje decyzję dłużej jest mBank Hipoteczny. Proces względem poprzedniego miesiąca wydłużył się niemal dwukrotnie do 21 dni. W siostrzanym mBanku uniwersalnym proces trwa kilka dni krócej.

Znacząco skrócił się czas weryfikacji wniosków kredytowych w Raiffeisen Polbank, co przyczyniło się do znacznego skrócenia procesu, który i tak pozostaje najdłuższym w zestawieniu i trwa 27 dni roboczych.

Podane terminy w tabeli poniżej są czasami szacunkowymi podanymi bezpośrednio przez banki i zakłada brak konieczności donoszenia kolejnych dokumentów.

[table id=50 /]

Zainteresowani kredytem powinni również mieć na uwadze, że sam proces o czym pisaliśmy już niejednokrotnie przy tych zestawieniach zakłada analizę kompletnego wniosku kredytowego i jest to czas spędzony tylko w banku. Na kompletację niezbędnej dokumentacji w niektórych przypadkach potrzeba dodatkowego czasu.

Co jednak istotne w większości banków powinniśmy być w stanie uzyskać kredytowanie danej nieruchomości w ciągu jednego miesiąca.