Mimo sezonu urlopowego na kredyt czekamy krócej. Czasy oczekiwania w lipcu 2016

Choć mamy sezon urlopowy, to nie wpływa on na długość czasu wydawania decyzji kredytowej w bankach.

Jak w większości branż, w bankach również rozpoczął się sezon urlopowy. Mniejsza ilość doradców i analityków może mieć wpływ, że na decyzję kredytową trzeba będzie czekać stosunkowo długo. Jednak mimo rozpoczęcia się sezonu urlopowego czas oczekiwania na kredyt mieszkaniowy w lipcu się skrócił.

Przeglądasz temat, który jest już dość „leciwy” i najprawdopodobniej jest już nieaktualny. Tutaj (w sekcji kredyty osobiste – Czasy Operacyjne) znajdziesz najnowsze porównania ile czasu czeka się na kredyt mieszkaniowy w bankach. 

Cały proces kredytowy, czyli od momentu złożenia kompletnego wniosku z kompletem wymaganych dokumentów do wypłaty środków, w zdecydowanej większości przypadków nie powinien trwać dłużej niż 3-4 tygodnie. W sześciu z pośród 15 zebranych w tabeli banków, czas ten może trwać niedużo ponad tydzień.

Jedne banki działają sprawniej lub zdecydowanie wolniej niż pozostali. Czasy wydłużyły się jedynie w dwóch bankach w stosunku do czerwca, w BZ WBK i mBanku Hipotecznym. Dużo krócej czeka się obecnie na decyzję w ING, który wprowadził w tym miesiącu kolejną edycję oferty Mieszkaj Bez Kompromisów.

Poniższe dane są czasami orientacyjnymi, które zakładają, że wniosek jest kompletny i sprawnie przechodzi proces analizy kredytowej. Jakiekolwiek wątpliwości analityków, czy braki dokumentacji kredytowej sprawią, że czas wydawania decyzji kredytowej znacznie się wydłuży.

Co bardzo ważne w poniższym zestawieniu podany jest czas konieczny do wydania decyzji kredytowej. NIE do umowy czy wypłaty środków. Do pełnego cyklu kredytowego należy dodać 1-5 dni (w zależności od banku) roboczych na przygotowanie umowy kredytowej oraz kolejne kilka dni (do 5 dni) na uruchomienie kredytu, czyli wpłatę środków kredytowych. Często między powyższymi dwoma etapami, występują dodatkowe czynności (podpisanie aktu notarialnego, uzyskanie zgód od innych banków np. w przypadku kupowania nieruchomości z rynku pierwotnego), które również mogą zabrać kolejnych kilka dni.

Podsumowując czas oczekiwania na kredyt mieszkaniowy w lipcu jest taki sam lub krótszy niż w czerwcu. Jedynie dwa banki nie wpisują się ten trend, czyli BZ WBK i mBank.

Ile czasu będziemy czekać na decyzję kredytową, czyli czas od momentu złożenia wniosku kredytowego – do którego należy dodać czas na organizację niezbędnych dokumentów, ukazuje poniższa tabela.

BankCzas na wydanie decyzji kredytowej (dni robocze)
Alior Bank6 dni
BGŻ BNP Paribas4 dni
BOŚ4 dni
BPH9 - 13 dni
BZ WBK25 - 27 dni
Deutsche Bank4 - 10 dni
Eurobank4 dni
Getin Noble Bank4 - 7 dni
ING9 - 18 dni
mBank5 dni
mBank Hipoteczny16 dni
Millennium2 - 4 dni
PEKAO S.A.9 - 14 dni
PKO BP15 - 18 dni
Raiffeisen Polbank10 dni