kredyt mieszkaniowy - kwiecień 2017

Jaki jest czas oczekiwania na kredyt mieszkaniowy w kwietniu 2017? Jeżeli mamy odrobinę szczęścia to będziemy czekać tylko tydzień. Jeżeli szczęścia mamy jednak trochę mniej to możemy czekać nawet ponad miesiąc. Gdzie będzie najszybciej?

Na rynku nieruchomości mieszkalnych wciąż panuje ożywienie. Nowych mieszkań wciąż przybywa, ale popyt jest nadal większy niż podaż. To pozwala deweloperom na odważne patrzenie w przyszłość. Jednak dla ubiegających się o kredyt mieszkaniowy nie jest to tak dobra wiadomość. Większa popyt to również dłuższy czas oczekiwania na kredyt mieszkaniowy.

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej w marcu dynamika wartości kredytów mieszkaniowych wzrosła o blisko 2%. Oznacza to, że w porównaniu do marca w ubiegłym roku wartość wnioskowanych kredytów mieszkaniowych wzrosła o tę wartość.

Duży wpływ na czas oczekiwania ma, a może lepiej powiedzieć miał, program Mieszkanie dla Młodych. MdM cieszył się bardzo dużym powodzeniem w tym roku i dość istotnie wydłużał czas oczekiwania na kredyt mieszkaniowy przez sporą ilość wniosków. Nie każdy bank, który bierze udział w programie ma bardzo długi czas oczekiwania, ale zdecydowana większość z nich.

W poniższej tabeli uwzględnione są szacunkowe czasy operacyjne dla banków. Zakładają one, że wniosek został złożony w całości (kompletny), a dokumenty dostarczone do banku pozwalają analitykom kredytowym na podjęcie decyzji kredytowej. Co więcej, poniższa tabela uwzględnia tylko czas potrzebny do wydania ostatecznej decyzji kredytowej. Do niego należy dodać jeszcze czas potrzebny na umowę, podpisanie aktów notarialnych i wypłatę. Łącznie średnio 5 dni roboczych.

Cały proces może trwać od 7 dni roboczych do nawet 28, czyli ponad miesiąc dodając dni wolne, weekendy etc.

Kwiecień 2017