crowdfunding udziałowy

Finansowanie społecznościowe wciąż zyskuje na popularności. Ilość projektów, które zyskały wsparcie poprzez zrzutkę innych osób, jest bardzo duża. Teraz możesz nie tylko wesprzeć czyjś pomysł na biznes, ale stać się pełnoprawnym inwestorem. Na czym polega crowdfunding udziałowy?

Crowdfunding jest przez wielu z nas traktowany jako jedna z możliwości zebrania potrzebnych środków finansowych na realizację naszego pomysłu niż inwestowanie w czyjś pomysł na którym można zarabiać. A taką właśnie możliwość daje crowdfunding udziałowy.

Jest to jak na razie zdecydowanie mniej popularna forma zbiórki od „tradycyjnego” crowdfundingu. Crowdfunding udziałowy to rodzaj zrzutki społecznościowej, gdzie za przekazane wsparcie pieniężne nabywa się udziały w danym przedsięwzięciu. Innymi słowy inwestycja grupowa, dzięki której pomysłodawca otrzymuje niezbędne środki na budowę czy rozwój, natomiast wspierający (inwestujący) otrzymują określą część udziałów w inwestycji. Tego typu realizacja projektu powoduje, że inwestorzy mogą w ten sposób poczuć się częścią projektu, jego współwłaścicielem, przez co mogą być bardziej zaangażowani w samą zbiórkę, przyszłą promocję etc. z racji potencjalnych korzyści dla siebie.

Jakiś czas temu na stronach serwisu pojawił się wpis odnośnie grupowego inwestowania w nieruchomości zorganizowanego przez firmę Mzuri. To swoisty przykład crowdfundingu udziałowego, gdzie kupując udziały w spółce nabywamy prawo do udziałów w potencjalnych zyskach spółki.

W Polsce działa kilka platform crowdfundingu udziałowego, może lepszym określeniem byłoby próbuje działać ponieważ projektów, w które możemy zainwestować własne środki w zamian za udziały jest bardzo mało. Jedną z takich platform jest Crowdangels. Platforma służąca do crowdfundingu udziałowego, której właściciel pozyskał środki finansowe właśnie poprzez grupowe inwestowanie zorganizowane na własnym portalu. Obecnie na portalu można zaangażować się w dwa projekty – jeden to inwestycja w rozwój już istniejącego browaru, drugi to centrum kulturalno-artystyczne, które dopiero ma powstać.

Co ciekawe, właściciel platformy Crowdangels, firma Crowdfunding sp. z o.o., stworzyła również portal (sharevestors.com) oparty o podobny pomysł, gdzie inwestować można w nieruchomości (projekty deweloperskie, grunty etc.).

Obecnie na portalach crowdfundingowych w Polsce ilość projektów, w które można zainwestować w zamian za udziały, może nie jest zbyt duża, ale kilka znajdziemy.