Podsumowanie tygodnia

W ostatnich dniach świat żyje kondycją finansową Grecji. Wszyscy czekają co mogą przynieść dwa najbliższe dni. Scenariuszy jest kilka, ale który ma szanse się spełnić trudno jednoznacznie wskazać. W czerwcu miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń, o których już jest ciszej w mediach, a które nadal są dość istotne. (Podsumowanie czerwca).

Czerwiec minął przede wszystkim pod znakiem konsolidacji rynku bankowego. PZU kupiło pakiet akcji Alior Banku za ponad 1,6 mld złotych i przejęło kontrolę nad bankiem. Bankiem, który należy mieć na uwadze połączył się z Meritum Bankiem. Jak już wiemy PZU nie zamierza ingerować zbytnio w bank, a jak twierdzi jest to tylko i wyłącznie transakcja biznesowa, która ma pomóc ubezpieczycielowi pochwalić się lepszymi wynikami przed swoimi akcjonariuszami. Kilka dni po ogłoszeniu zakupu banku PZU pochwaliło się informacją, że jest zainteresowane nabyciem dodatkowo Raiffeisen Polbank i już złożyli ofertę zakupu drugiego banku. Jak twierdzi Andrzej Klesyk, prezes PZU, chce zbudować bank należący do pierwszej 5 największych banków w Polsce i najprawdopodobniej również złoży ofertę na zakup BPH. Przy zakupie obu dodatkowych banków może powstać 3 największy bank w Polsce. Więcej w atrykule

Przejęcia PZU
Pozostając w sferze połączeń banków, trzeba wspomnieć, że BGŻ i BNP Paribas po połączeniu prawnym krok po kroku ujednolica swój wizerunek nowego banku. W ostatni piątek tj. 26-06 otworzono dla klientów wspólną stronę bgzbnpparibas.pl. Niektóre produkty nadal są dostępne tylko w wybranych placówkach, ale fuzja przebiega chyba sprawnie i bez większych problemów, przede wszystkim dla klientów.

BGŻ BNP fuzja

W czerwcu w gorące przedwyborczej postawiono, że w programie Mieszkanie dla Młodych będzie można nabyć również lokale z rynku wtórnego. Nowelizacja ustawy została już przegłosowana, ale szczegóły są jeszcze nadal nieznane. Zmiany w programie to nie tylko włączenie do programu rynku wtórnego, ale również podniesienie max kwoty dofinansowania. Nowe współczynniki dofinansowania będą podane już na początku lipca i będą obowiązywały przez najbliższy kwartał.

Nowe MDM

Czerwiec to również miesiąc ożywienia na rynku kredytów i usług firmowych w bankach. mBank chyba jako pierwszy bank zdecydował się przeprowadzić ogólnopolską kampanię reklamową dla firm. Alior Bank wprowadził atrakcyjną ofertę przeniesienia kredytów dla firm z pełną księgowością, a BPH wprowadziło marżę 0 dla klientów. Co prawda przez dość krótki okres, ale zawsze. Tak dużej ilości promocji dla firm nie było już dawno.

Promocje firmowe

Czerwiec to ostatni miesiąc, kiedy wszyscy czekają na zmiany VAT, które wejdą w życie 1 lipca. Połowę wartości VAT będzie można „wrzucić” w koszty przychodu już pierwszego dnia lipca. Samo rozliczanie podatku od paliwa to tylko jedna z kilku zmian odnośnie rozliczania podatków.

Nowelizacja VAT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here