Co to jest Fintech?.. termin, który właściwie nie ma sprecyzowanej definicji… Co jest Fintechem a co nie? W założeniu i dość dużym uproszczeniu Fintech to rozwiązania finansowe zaproponowane przez instytucje technologiczne, a NIE przez banki…

[Aktualizacja 14/02/2017]

Fintech i jego działalność w obecnej chwili bardzo trudno jednoznacznie zdefiniować… Właściwie nie ma nawet usystematyzowanej pisowni – fintech, FinTech czy Fintech? Większość uznaje pisownię Fintech za najbardziej poprawną. Praktycznie nazewnictwo zależy od autora danej wypowiedzi, danego wpisu na blogu czy redaktora. Nawet publikacje na temat wielkości sektora Fintech niektóre firmy zaliczają do Fintechów, inne nie.

Obecnie Fintech to według wielu specjalistów obecnie osobny sektor finansowy, a nie nisza. Według danych firmy Deloitte globalne roczne inwestycje w sektor technologiczno-finanasowy mają przekroczyć ponad 130 miliardów euro w 2020 roku. Dla przybliżenia o jakiej wartości mówimy – PZU nabył większościowy pakiet akcji PEKAO S.A. za równowartość około 2 miliardów euro. Intensywny rozwój nowych technologii sprawia, że Fintech rozwija się równie dynamicznie.

Usługi Fintechów to przede wszystkim usługi finansowe, najczęściej dokładnie takie same jak te proponowane przez banki, ale pomijające rolę banków jako pośredników. Dodatkowo, produkt fintechowy ma być łatwiej dostępny niż jego odpowiednik w tradycyjnym banku. Jest to dość duże uproszczenie, ale sektor Fintech zaczął od proponowania i prowadzenia rachunków osobistych i pożyczek i płatności elektronicznych. Właściwie na tym polu wyrosły największe dziś firmy na świecie, a pomocny dla ich rozwoju był kryzys finansowy w latach 2007-2009 i ogólna niechęć do banków.

Dla przykładu pożyczki proponowane przez Fintech często mają formę społecznościową tzw. P2P (Peer-2-Peer), gdzie pożyczający i inwestor, czyli ten co pożycza są bezpośrednio ze sobą kojarzeni przez firmy fintechowe. W praktyce forma ta wygląda praktycznie identycznie jak w przypadku działania tradycyjnego banku. Inwestor to odpowiednik klienta banku, który zakłada lokatę, pożyczający to kredytobiorca.

Podobnie jest w przypadku rachunków bankowych. Założenie podstawowe było jedno – ma za darmo i mobilnie. Podobnie jak chyba już zdecydowana większość banków w Polsce obsługa rachunku odbywa się poprzez aplikację na smartfonie czy tablecie. Jednak samo konto nie jest prowadzone bezpośrednio przez Fintech, a bank.  Jak to działa w praktyce? Moven czy Simple nie są bankami, a jedynie operatorami aplikacji dla kont bankowych, które faktycznie prowadzone są przez inne banki. W Polsce praktycznie każdy bank ma już swoją aplikację na urządzenie mobilne i działa to sposób bardzo podobny. Sukces obu firm wynika jednak z faktu, że w USA banki były o wiele mniej nowoczesne i mniej dostępne dla klientów.

Dziś Fintech działa w znacznie większej skali:

  • płatności elektroniczne i transakcje finansowe, w tym portfele elektroniczne
  • pożyczki, kredyty
  • prowadzenie rachunków osobistych z rozbudowanym planowaniem budżetu
  • rynek walutowy, w tym Blockchain oraz Bitcoin i inne kryptowaluty
  • inwestycje
  • usługi księgowe dla firm
  • rozwiązania dla instytucji bankowych
  • zarządzanie majątkiem
  • ubezpieczenia

To tylko te najbardziej widoczne obecnie sektory. Fintech jest w praktyce trudny (a może nawet niemożliwy) do jednoznacznego zdefiniowania. O ile firmy, które dostarczają rozwiązanie znane z banków w inny – nowoczesny i technologiczny – sposób, o tyle firmę technologiczną, która wdraża nowe rozwiązania dla banków trudno jako Fintech traktować. Co więcej fintech nie musi dostarczać rozwiązań stricte finansowych, związanych z pieniędzmi. Przykładem niech będzie spółka Credit Karma, która podobnie jak nas polski BIK monitoruje i przyznaje rating punktowy klienta to również porównuje i proponuje kredyty. Według KMPG jest to jeden z największych Fintechów na świecie.

Fintech jest usługą finansową dystrybuowaną za pomocą narzędzi technologicznych – najczęściej Internetu, co więcej często jest kojarzony z urządzeniami mobilnymi. Dynamiczny rozwój rynku smartfonów, tabletów czy technologii ubieralnej sprawia, że rynek fintechów rozwija się równie dynamicznie, a firmy technologiczne coraz chętniej patrzą w stronę sektora finansowego. Bardzo dobrym przykładem jest koncern motoryzacyjny Daimler, właściciel Mercedesa, który przejmując firmę PayCash potwierdził chęć zbudowania własnego portfela elektronicznego – Mercedes Pay.

Chyba najważniejszym zadaniem i największą siłą Fintechów jest uproszczenie usług finansowych dla potencjalnych odbiorców. Produkty bankowe stają się coraz bardziej skomplikowane, podczas gdy czasami nadzwyczaj proste rozwiązania Fintechów są tym czego oczekuje rynek. Dlatego właśnie Fintech jest fajny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here