Podsumowanie tygodnia

Pierwsze dni sierpnia przebiegały dość burzliwie na rynku finansowym. Wpływu na rynek i jego sytuację nie miały same instytucje finansowe, a przede wszystkim decyzje polityków. W pierwszym tygodniu sierpnia działo się sporo, banki sukcesywnie ogłaszają wyniki półroczne, na rynku pojawiło się kilka nowych atrakcyjnych ofert promocyjnych, a NBP opublikowało wyniki ankiet przeprowadzonych w sektorze bankowym. Wydarzenia z rynku skłoniły nas aby zrobić podsumowanie tygodnia.

Największy jednak wpływ na sytuację banków miał jednak Sejm.Przegłosowanie przez Sejm ustawy o przewalutowaniu kredytów zaciągniętych w walutach obcych odbiło się szerokim echem.

Kredyt hipoteczny walutowyBanki straciły dużo na wycenach giełdowych, najwięcej Getin Noble Bank, który tracił w dniu ogłoszenia przegłosowania ustawy w obecnym kształcie nawet ponad 25%. Ustawa w przegłosowanym kształcie znacząco różni się od proponowanego pierwotnie projektu. W obecnym kształcie główny koszt przewalutowania ma spoczywać właśnie na bankach. Czy ustawa zostanie zaakceptowana przez Senat przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Wydaje się jednak, że polityków PO i SLD pochłonął szał przedwyborczych obietnic. Więcej można przeczytać klikając w link.


 

NBP o SKOKachNarodowy Bank Polski ogłosił wyniki ankiet przeprowadzonych wśród banków oraz przedstawił własny raport na temat kondycji sektora bankowego w Polsce. Wyniki banków są dobre i nie rodzą żadnych obaw natomiast krajowe SKOK-i wymagają według raport sporych napraw. Więcej można przeczytać pod tym linkiem.


 

ING promocjaW pierwszych dniach sierpnia banki ING oraz Pocztowy zdecydowały się wprowadzić nowe promocje. Bank ING wprowadził atrakcyjny kredyt dla firm. Bank proponuje bardzo atrakcyjną marżę i przejrzyste warunki kredytowania. Więcej na ten temat tutaj.


 

Strategia Banku PocztowegoBank Pocztowy jako jeden z pierwszych, jeżeli nie pierwszy wprowadził nowe zasady udzielania kredytów gotówkowych. Inne warunki (korzystniejsze) mają wnioskodawcy, którzy są dla banku znani niż nowi klienci. Zmianie uległa również oferta zarówno zwykłego kredytu gotówkowego i konsolidacyjnego. Więcej tutaj.


 

Czasy operacyjne maj 2015Banki przedstawiły nam również szacowany czas oczekiwania na kredyt mieszkaniowy. Biorąc pod uwagę okres wakacyjny i urlopowy w niektórych bankach trzeba czekać nawet ponad 30 dni roboczych. Dokładne dane z banków znajdziecie tutaj.