Deutsche Bank ukarany w USA, NBP bez zmian, strach przed brexit-em,

Dzisiaj odbędzie długo wyczekiwane wystąpienie szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen na corocznym sympozjum w Jackson Hole. Wszyscy czekają na jakieś wskazówki dotyczące tegorocznych podwyżek stopy fundusz federalnych w Stanach Zjednoczonych. Co zatem może powiedzieć szefowa najpotężniejszego banku centralnego?

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp w USA na podstawie kontraktów terminowych wynosi we wrześniu nieco ponad 30%, a w listopadzie 37%. Rynek wycenia szanse takiego ruchu w grudniu na ponad 50% i obecnie ten termin jest najbardziej realny. Inwestorzy oczekują od szefowej Fed jakiś dodatkowych wskazówek odnośnie dalszych działań banku, a zwłaszcza w kontekście dalszych podwyżek stóp procentowych. Jednak Janet Yellen może ominąć ten temat, nawet jeśli Rezerwa Federalna jest gotowa do takiego kroku pod koniec roku. Szefowa banku centralnego Stanów Zjednoczonych może bardziej się starać przekonywać, że dotychczasowe działania Rezerwy Federalnej są słuszne i Fed posiada nadal dużą elastyczność odnośnie swojej polityki pieniężnej.

Co jeszcze przyniesie koniec tygodnia?

Wydarzeniem numer jeden jest oczywiście wystąpienie Janet Yellen, ale nie brakuje dzisiaj innych ważnych „figur” w kalendarzu makroekonomicznym. Poznaliśmy już dane o brytyjskim PKB w drugim kwartale br., które okazały się zgodne z rynkowymi prognozami. Oczywiście pierwsze dwa kwartały minęły bez widma Brexitu, a dopiero w trzecim będzie można sprawdzić, jak brytyjska gospodarka zareaguje na wizje opuszczenia Unii Europejskiej. Natomiat po południu poznamy dane o amerykańskim tempie wzrostu gospodarczego. Będzie to rewizja wstępnych danych, które poznaliśmy pod koniec lipca br., które okazały się dużo gorsze od prognoz, gdyż odczyt wyniósł 1,2% vs. prognoza 2,6%. Tak naprawdę dane z amerykańskiej gospodarki mogą więcej powiedzieć o ewentualnych podwyżka stóp, niż sama Janet Yellen w dzisiejszym wystąpieniu.

 

Powyższe komentarze i analizy zostały przygotowane przez Departament Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce wyłącznie w celach informacyjnych. Prezentują ona subiektywne zdanie autora, a sporządzone zostały w dobrej wierze i z należytą starannością. Niniejsze komentarze nie stanowią porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie transakcje zawarte w oparciu o informacje zawarte w tym materiale analitycznym. Należy mieć na uwadze, iż transakcje na instrumentach finansowych obarczone są ryzykiem, a poniesione straty mogą przekraczać zaangażowany kapitał początkowy.