Alior Bank przejął BPH, czyli co kupił Alior

Jak mówi stare przysłowie – historia lubi się powtarzać. . Alior Bank przejmie BPH, ale bez kredytów hipotecznych (niezależnie w jakiej walucie – czy w złotówkach czy w obcej) oraz bez TFI. W takim przypadku co kupi Alior, jeżeli BPH jest w fazie restrukturyzacji?

Bank BPH w drodze sprzedaży zostanie podzielony na dwie części, a sprzedana zostanie tylko jedna. Podobna transakcja miała miejsce 9 lat temu i też z BPH! Wtedy BPH całkowicie zmienił właścicieli – większa jego część trafiła do PEKAO S.A., a mniejsza do GE. Teraz GE swoją mniejszą część musi jeszcze bardziej podzielić na – Podstawową Działalność banku BPH oraz Działalność Hipoteczną Banku BPH wraz z BPH TFI. Podstawowa Działalność jest przedmiotem transakcji z Alior Bankiem, natomiast hipoteki i TFI zostają w rękach General Electric.

Jednak BPH jest w chwili obecnej w fazie restrukturyzacji. Bank w jej wyniku chciał zostawić jedynie 50-kilka placówek własnych z ok. 250 tego typu obiektów. Blisko 200 placówek ma trafić do pracowników oraz już obecnych partnerów w formie franczyzy. Co istotne, placówki franczyzowe nie będą mieć w ofercie wszystkich produktów banku, a jedynie kredyty gotówkowe, konta osobiste i obsługę kasową. Tylko placówki bankowe będą uniwersalne czyli obsługiwały wszystkie produkty banku. W wyniku pozbycia się placówek własnych zwolnienia w banku miały dotknąć ok. 1700 osób. To miało przynieść oszczędności dla banku, który jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nasuwa się pytanie – co kupił Alior? Poza oczywiście bazą danych. Oraz ilu osób będą obejmą zwolnienia grupowe w BPH? Czy Alior Bank zostawi dla siebie tylko te kilkadziesiąt placówek uniwersalnych, a resztę nadal będzie proponował swoim partnerom?

Według naszych informacji restrukturyzacja BPH cały czas jest prowadzona – jak na razie bez zmian. Z drugiej strony zakup BPH przez Aliora musi oznaczać zamknięcie dużej części placówek oraz zwolnienie dużej części pracowników obecnego BPH. Tak jest w przypadku każdej fuzji czy przejęcia. Prowadzona restrukturyzacja wydaje się wręcz sprzyjać planom Alior Banku.

Według wstępnych informacji w BPH będzie pracowało 150 osób, którzy będą obsługiwali produkty hipoteczne. Amerykanie chcieli zbudować bank uniwersalny przez zakup BPH, teraz wygląda to tak jakby się cofnęli 10 lat i zaczynali od początku. Wtedy też na rynku istniał GE Bank Mieszkaniowy, który obsługiwał tylko kredyty hipoteczne. Teraz BPH też będzie bankiem niszowym.

Zadowoleni wydają się być obie strony – GE pozbyło się problemu w postaci tonącego banku za duże pieniądze, a zostawili sobie (trochę z przymusu) działalność banku, w której mają bardzo duże doświadczenie. Alior, że udało się nabyć aktywa, które wprowadzą bank do pierwszej dziesiątki największych banków w Polsce.

Dokładny plan mamy poznać już za kilka tygodni – według komunikatów do końca kwietnia tego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here