Płatności elektroniczne są jedną z najliczniej reprezentowanych niszą rynku łączącą technologię z bankami. Citibank wchodzi do walki o rynek portfeli elektronicznych z Citi Pay.

Rynek finansowy głęboko wierzy, że przyszłość należy do elektronicznego pieniądza, który wyprze tradycyjną gotówkę. Szybki rozwój technologii oraz, a może nawet przede wszystkim fakt, że urządzenia mobilne (smartfony, tablety, smartwatche etc.) są praktycznie obecne w naszym życiu codziennym przez 24 godziny na dobę powoduje, że połączenie owych urządzeń z portfelem wydaje się całkiem naturalne.

Kilka dni temu w Polsce dostępny stał się pierwszy z głównej trójki na świecie (Google, Samsung i Apple) portfel elektroniczny – Android Pay. Jednak portfele elektroniczne są nie tylko w kręgu zainteresowania firm technologicznych. Na swój udział w rynku liczą też banki, głównie te największe i otwarte na sektor Fintech. Swój portfel ma amerykański Chase – ChasePay, a teraz też Citigroup, właściciel międzynarodowego Citibanku, ogłasza plany swojego portfela Citi Pay. Citigroup jest jednym z największych zwolenników Fintechów na świecie. Dlatego też ta informacja również wydaje się być całkiem naturalna.

Portfel Citi Pay będzie dostępny tylko na urządzeniach z Androidem, przynajmniej na razie. Z tego powodu, oczywistym jest, że będzie mu znacznie bliżej do Android Pay niż dwóch pozostałych. Co więcej, portfel powstał we współpracy z MasterCard i jego systemem Masterpass. Użytkownicy będą mogli, podobnie jak w Android Pay, zapłacić za swoje zakupy przy użyciu terminali zbliżeniowych dzięki technologii NFC.

Amerykański Citi, ale Citi Pay nie dla Amerykanów…w pierwszej kolejności.

To jedna z ciekawszych strategii bankowego giganta. Citi Pay do USA dotrze dopiero (albo już) w 2017 roku. Do końca 2016 ma być dostępny w Singapurze, Meksyku i Australii.

Citi Pay w Australii to koniec gotówki w australijskich oddziałach Citi.

Na początku artykułu wspomniałem o przekonaniu rynku, że elektroniczny pieniądz wyprze ten tradycyjny. Przekonany o tym jest również Citibank. Wprowadzając Citi Pay w Australii poinformował o wycofaniu się z obsługi gotówkowej w tamtejszych oddziałach banku.

Citibank jak niewiele banków na świecie ma wyjątkowo duże szanse na sukces swojego portfela elektronicznego. Niewiele banków jest obecnych w tak dużej ilości krajów. Jeżeli do tego dodamy chęć rozwoju sektora Fintech oraz bazę ponad 100 milionów aktywnych klientów w 19 krajach wydaje się, że Citi Pay jest skazany na sukces.