Wielkiej Brytanii bardzo zależy na dostępie małych i średnich przedsiębiorstw do zewnętrznych źródeł finansowania. Jak również na nowoczesnych i alternatywnych źródłach finansowania. Dlatego też nakazuje bankom dzielić się informacjami o negatywnych decyzjach z firmami pożyczkowymi.

Od listopada Brytyjskie banki muszą dzielić się informacjami o odmowie udzielanie kredytu dla firm z pośrednikami, którzy mogą pomóc danej w firmie z finansowaniem gdzie indziej.

Dane mówią, że brytyjskie małe i średnie firmy szukające kredytu bankowe kończą poszukiwania na jednym banku, do którego składają wniosek. W przypadku odmownej decyzji 71% z nich nie próbuje szukać finansowania gdzie indziej.

Rynek alternatywnych pożyczek dla firm z sektora MŚP wydaje się mieć wyjątkowy potencjał. Coraz więcej Fintechów na świecie powstaje właśnie w celu obsługi kredytowej małych i średnich przedsiębiorstw. Co więcej, firmy z MŚP są „mało lubianą” grupą klientów przez banki. To dotyczy praktycznie całego świata, nie tylko Wielkiej Brytanii. Mało lubianą bo niosącą duże ryzyko dla banków z nieterminową obsługą zobowiązań. Dlatego też, te nie są skłonne do zbyt optymistycznego finansowania takich przedsiębiorstw.

Brytyjski departament Skarbu (ang. HM Treasury) zdecydował, że największe banki w kraju czyli:  RBS, Lloyds, HSBC, Barclays, Santander, Clydesdale and Yorkshire Bank, Bank of Ireland, Danske Bank and First Trust Bank muszą przekazać informację o wydaniu negatywnej decyzji kredytowej dla wnioskującej u nich o finansowanie firmy z sektora MŚP pośrednikom finansowym. Pośrednicy, którzy uzyskają taką informację to:

Co ciekawe, przekazane w ten sposób firmy, mają mieć możliwość otrzymania informacji na temat możliwych alternatywnych form finansowania w stosunku do pożyczki bankowej, czyli np. przez firmy z sektora Fintech. Wielka Brytania nie bez przyczyny jest kolebką sektora technologiczno-finansowego.

Według danych brytyjskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Innowacji (org. Department for Business Innovation & Skills) w 2013 roku połowa z wnioskujących po raz pierwszy firm z sektora MŚP dostała decyzję odmowną. Ponad 37% z nich nie szukało alternatywy i z pożyczki ostatecznie zrezygnowało. Według szacunków ten rynek jest wart około 4 miliardów funtów rocznie.