Koniec dopłat w MdM na 2016

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) gdzie państwo wspomaga młode osoby w nabyciu swojego pierwszego M praktycznie do ostatniego kwartału ubiegłego roku cieszył się umiarkowanym, żeby nie powiedzieć bardzo małym, powodzeniem. Wprowadzone zmiany w programie ożywiły program chyba bardziej niż przypuszczano.

Pieniądze z programu w obecnej formie ubywają z worka Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w tempie ekspresowym. Program dofinansowania zakupu pierwszego mieszkania jest obecnie tak popularny, że brak pieniędzy na MdM grozi już marcu tego roku. Jak mówi minister Henryk Kowalczyk możliwe będzie dofinansowanie programu jeżeli będzie taka konieczność. Możliwe ale nie przesądzone.

Co ważne z programu pieniądze są przekazywane zgodnie z kolejnością wniosków. Coraz częstsze informacje na temat kończących się pieniędzy w programie może wpłynąć na zwiększoną ilość wniosków kredytowych. Osoby planujące zakup mieszkania z dofinansowaniem BGK mogą chcieć z niego skorzystać wcześniej niż planowały zanim zabraknie funduszy. Pierwotnie rozważana była możliwość, że pieniądze z MdM będą wypłacane z budżetu na 2017, ale dopiero w 2017. Takie rozwiązanie stworzyłoby jeszcze większą dziurę w 2017. Dla zainteresowanych otrzymaniem dofinansowania z MdM zostało mało czasu i chyba faktycznie trzeba się spieszyć.

Zakończenie programu MdM mogłoby zapoczątkować nowy program długofalowej pomocy. Zarówno wcześniejszy program Rodzina na Swoim jak i obecny Mieszkanie dla Młodych są rozwiązaniami doraźnymi pełnymi wad. Jednak na budowę nowego programu wsparcia długofalowego chyba nie ma szans.

Koniec programu może skutkować, że niektórzy będą zmuszeni zrezygnować z zakupu lub odłożyć go na przyszłość. Dofinansowanie w dużej mierze służyło jako wkład własny, który po zakończeniu będzie trzeba wnieść w gotówce. To może skutkować zwiększonym popytem na wynajem mieszkań. Osoby, które z tych powodów nie będą w stanie kupić mieszkania na własność najpewniej będą szukały alternatywnego rozwiązania czyli najmu. Teoretycznie rząd ma w planach program budowy mieszkań na wynajem, ale nic o nim na chwilę nie wiadomo.

Program MdM skończy się w tym roku, to już przesądzone. Nie wiemy jednak czy skończy się wcześniej z braku pieniędzy czy będzie odwołany lub zastąpiony innym zaproponowanym przez nowy rząd.