Koniec dopłat w MdM na 2016

To już koniec dopłat w MdM na 2016. Środki przeznaczone na cały 2016 rok wystarczyły jedynie do wczoraj. Wystarczyło dwa i pół miesiąca, żeby Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił zakończenie przyjmowania wniosków z dopłatami na ten rok. Można jeszcze składać wnioski z dofinansowaniem na rok 2017 i 2018.

Później program zostanie najpewniej zakończony ponieważ obecny rząd nie jest zadowolony z tego projektu. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zakończył przyjmowanie wniosków o dopłaty w momencie osiągnięcia rezerwacji 95% środków przeznaczonych na ten rok. W 2016 limit dopłat przewidywał 730 mln złotych – oznacza to, że wykorzystano 693,5 mln złotych.

Dlaczego środków na dopłaty w tym roku zabrakło tak szybko?

Dotychczas, czyli przez pierwsze dwa lata działania programu Mieszkanie dla Młodych, pieniędzy z limitów zostawało. W 2014, czyli w pierwszym roku działania programu, limit dopłat został wykorzystany w niecałych 35%. W roku ubiegłym było to już blisko 78%. W 2016, trzecim roku działania programu, pieniądze skończyły się w niecałe 3 miesiące. Wykorzystanie procentowe też nie mówi nam wszystkiego ponieważ limity co roku były podnoszone. W 2014 było to 600 mln złotych, a w 2015 – 615 mln złotych. Program Mieszkanie dla Młodych stał się ofiarą własnego sukcesu, a właściwie sukcesu wprowadzonych zmian w programie we wrześniu ubiegłego roku. Z dofinansowania mogą skorzystać również nabywcy nieruchomości z rynku wtórnego, a kwoty dopłat znacznie wzrosły przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych. Do zmian z września dochodzi system rozliczenia dopłat. Zmiany weszły praktycznie na ostatni kwartał ubiegłego roku. Z miesiąca na miesiąc zyskując na popularności. Zarezerwowaną kwotę dopłaty dla danego klienta BGK musi wypłacić w roku, którego rezerwacja dotyczy. Wzrost zainteresowania oraz znacznie powiększona grupa docelowa spowodowały ryzyko, że banki i sam BGK mogą nie zdążyć z wypłatą środków w odpowiednim czasie. Wnioski z 2015 musiały zostać wypłacone w 2015, inaczej dopłata by przepadła. Z tego powodu dla bezpieczeństwa zaczęto przyjmowanie wniosków z wypłatą dofinansowania na 2016 z budżetu przeznaczonego ten rok. W dużym skrócie część transakcji z końca 2015 roku zostało dofinansowanych limitem z 2016. To znacznie nadszarpnęło limity i w efekcie mamy wykorzystanie praktycznie całego limitu.

Co dalej?

Koniec dopłat w MdM na 2016 praktycznie eliminuje rynek wtórny z programu. Trudno będzie kupującym teraz znaleźć sprzedającego, który będzie chciał czekać na pełną realizację transakcji do 2017. Pozostaje rynek pierwotny, gdzie oferty deweloperów zakładają wypłatę ostatniej transzy z MdM w 2017 lub nawet 2018. To na pewno spowolni rynek kredytów MdM. Jest natomiast jeszcze jeden bardzo istotny fakt. Na lata kolejne można rezerwować maksymalnie 50% przewidzianego limitu. Po przekroczeniu tej granicy BGK ponownie zakończy przyjmowanie wniosków na dany rok. Pod koniec tego roku może zabraknąć środków na rezerwację wypłat na 2017 rok, będzie można o nie wnioskować dopiero w 2017. Na koniec lutego było zarezerwowanych nieco ponad 7% limitu na 2017.