Powerwall

Elon Musk, założyciel Tesla Motors, obiecywał zrewolucjonizować rynek energetyczny i słowa swojego próbuje dotrzymać. Pokazał właśnie baterię Powerwall, która ma wywrzeć olbrzymi wpływ na rynek energii odnawialnej.

Bateria Powerwall to taki domowy akumulator, dość duży bo o wymiarach 130 x 85 cm i wadze ok. 100 kg. Bateria w swoim przeznaczeniu ma wisieć na ścianie i akumulować zebrany prąd, który później możemy wykorzystać w domu.

Bateria wygląda prosto, przez co dość elegancko co jest jej dodatkowym atutem bo nie trzeba szukać dla niej specjalnego ukrycia. Jak poinformował Musk na konferencji akumulatory będą dostępne w dwóch wersjach pojemnościowych – 7 kWh i 10 kWh. Koszt jednej sztuki to odpowiednio 3 tys  i 3,5 tys USD. W zamian dostajemy 10 letnią gwarancję. Co więcej, baterie te można w bardzo prosty sposób łączyć ze sobą w max konfiguracji 9 szt. co daje nam małą elektrownię.

Akumulator / bateria akumuluje energię pobieraną poprzez systemy solarne lub możemy je podłączyć do prądu. Po co takie rozwiązanie, żeby podłączać baterię która ma być rewolucją na rynku do prądu? Okazuje się, że jest to przemyślane rozwiązanie, w niektórych taryfach firm energetycznych pobór prądu w godzinach nocnych jest znacznie tańszy niż w dzień. Dlatego Tesla pomyślała o gromadzeniu tańszego prądu, który możemy później wykorzystywać w dzień.

Rozwiązanie o ile ciekawe, o tyle wydaje się nie być tak tanie jak zapewniają producenci. Do kosztu zakupu samej baterii trzeba doliczyć system solarny i całe podłączenie, co zapewne znacznie podniesie koszt całej inwestycji.

Przeznaczeniem baterii poza zasilaniem prądem domu jest z przyczyn oczywistych możliwość naładowania również samochodu, czyli pierwotnego produktu firmy Tesla Motors. W przypadku takiego również zastosowania koszt inwestycji powinien zwracać się szybciej niż samo zastosowanie Powerwalla w warunkach domowych.

Dla takich osób Tesla również przewidziała rozwiązania, otóż podpisali oni umowy z dystrybutorami energii na leasing urządzenia, które będzie wynajmowane potencjalnym klientom co powinno znacznie ograniczyć koszty.

Podczas prezentacji Elon Musk zaprezentował również koncepcję gigantycznych akumulatorów przemysłowych Powerpack, które można ze sobą łączyć w nieskończoną ilość i tworzyć prawdziwe elektrownie.

Zdaniem założyciela Tesla Motors, świat musi przenieść się na energię odnawialną, którą dzięki akumulatorom będziemy używać w każdym aspekcie życia codziennego. Pierwsze baterie Powerwall pojawią się za kilka miesięcy w USA, a na świecie w przyszłym roku.