Banki, które zniknęły w 2015. Jakich marek nie ma już na rynku.

Rok 2015 był dla niektórych banków ostatnim rokiem działalności. Przede wszystkim w wyniku konsolidacji z rynku zniknęły niektóre marki, a inne się rozwinęły. Jakie marki pożegnaliśmy w ubiegłym roku?

Konsolidacja rynku bankowego to nic nowego. Eksperci są zdania, że w Polsce jest za dużo małych banków, których nie stać na rozbudowę i utrzymanie sieci oddziałów. I to właśnie te małe i średnie banki będą się łączyły lub będą przejmowane przez większych graczy na rynku. W roku 2016 najprawdopodobniej część banków również zmieni właścicieli – wciąż na sprzedaż wystawione są Raiffeisen Polbank czy BPH, który jest w fazie reorganizacji. Co jakiś czas pojawiają się spekulacje na temat sprzedaży Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

5. Nordea Bank

Początek roku 2015 to zniknięcie marki Nordea Bank, który został przejęty przez największy bank w Polsce – PKO BP. Fuzja prawna nastąpiła pod koniec roku 2014. Marki od początku 2015 nie było już na rynku. Placówki zostały na nowo „obrendowane” logiem banku przejmującego.

4. Meritum Bank

W pierwszej połowie roku Alior Bank nabył bank Meritum. Bank, który przede wszystkim oferował szybkie kredyty gotówkowe dla przedsiębiorców. W drugiej połowie roku 2015 marka została wycofana z rynku, a oddziały funkcjonują pod marką Aliora. Z przejęcia nie do końca zadowoleni są klienci Meritum, którzy wraz z nowym właścicielem zastali nowe tabele opłat i prowizji (niestety wyższe niż dotychczas).

3. Bank BGŻ i BNP Paribas

Fuzja obu banków nie oznaczała w tym przypadku kompletnego zniknięcia której z marek. Obie marki zostały połączone i z banków BGŻ oraz BNP Paribas powstał BGŻ BNP Paribas.

2. Sygma Bank

Bank specjalizujący się w kredytach ratalnych został przejęty przez BGŻ BNP Paribas. Marka jeszcze nie zniknęła z rynku, ale jak poinformował nowy właściciel marka zniknie z rynku w pierwszej połowie 2016.

1. SK Bank

Bank, który nie został przejęty a zbankrutował. Tym samym marka już nie istnieje. Klienci depozytariusze odbierali swoje pieniądze za pomocą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to przykład pierwszego bankructwa banku komercyjnego w Polsce od 2001r.

Finanse w firmie na facebooku