Środki w programie Mieszkanie dla Młodych na przyszły, 2017, rok zostaną uwolnione 2 stycznia. Można być pewnym, że pieniądze skończą się równie szybko jak się pojawią. Dlatego banki już teraz przyjmują wnioski kredytowe na MdM 2017.

Program dopłat do pierwszego mieszkania cieszy się od września 2015 roku bardzo dużym zainteresowaniem. Popyt jest o wiele większy niż podaż, dlatego pieniądze w funduszu dopłat kończą się w ekspresowym tempie. Ustawa zakłada jednak, że w danym roku można zarezerwować maksymalnie połowę globalnego limitu przewidzianego na lata następne. Połowa limitu na rok 2017 skończyła się już na początku lipca. Druga połowa zostanie „uwolniona” z początkiem 2017 – konkretnie 2 stycznia.

Kto pierwszy ten lepszy…

To powiedzenie na pewno będzie dotyczyło klientów, którzy będą chcieli załapać się na pieniądze z budżetu na 2017. Jednak na rynku kredytów hipotecznych po zakończeniu się akcji MdM banki również doświadczają mniejszego zainteresowania swoją ofertą. Klienci, którzy spełniają warunki programu rządowego i nie muszą zaciągać kredytu teraz wolą poczekać – to oczywiste. Dlatego banki wolą kuć przysłowiowe żelazo puki gorące. Dlatego też właśnie teraz mamy oferty promocyjne na kredyty mieszkaniowe. Teoretycznie dopiero w przyszłym roku będzie można składać wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o dopłatę. Jednak niektóre banki już teraz przyjmują wnioski MdM 2017 od swoich klientów. Na taką decyzję zdecydowały się już Eurobank i Raiffeisen Polbank. Nieoficjalnie mówi się o kolejnym banku czekającym już na wnioski MdM.

Decyzja a limity dopłat i wnioski do BGK o dopłatę

Oba banki, zarówno Eurobank jak i Raiffeisen, dostosowały obecne procedury do zaistniałej sytuacji na rynku. Oba wydają decyzje kredytowe i oba honorują starsze dokumenty niż wymagane w przypadku standardowej polityki kredytowej. Oba wprowadziły oferty specjalne dla swoich produktów hipotecznych. Eurobank obniżył prowizję za uruchomienie kredytu, a Raiffeisen obniżył marżę kredytową. Eurobank jednak wydaje decyzję tak zwaną wstępną, która może ulec zmianie. Raiffeisen Polbank teoretycznie deklaruje, że jest to decyzja kredytowa z wydłużonym terminem na podpisanie umowy przez klienta. Co jednak istotne, wniosek o dofinansowanie będzie można złożyć dopiero po Nowym Roku czyli 2 stycznia. Wtedy BGK „odblokuje” środki zarezerwowane na przyszły rok.

Przyjmowanie obecnie wniosków to z jednej strony walka o klienta ze strony banków. Z drugiej, przynajmniej teoretycznie, korzystne bo przyspieszone rozwiązanie dla klienta. Pozostaje jeszcze kwestia limitów te nie powinny się zmienić w prawie w całym kraju, dlatego banki chętnie przyjmują wnioski już teraz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here