Fintech, coraz mniej placówek bankowych, Envelo Bank. Bank mobilny

W Polsce opłaty za prowadzenie kont praktycznie w każdym banku drożeją. Jeżeli nawet samo prowadzenie konta jest darmowe, to pojawiają się opłaty dodatkowe – jak opłata za korzystanie z karty lub opłata za wypłaty z „nie tych” bankomatów. Odpowiedzią na tradycyjne banki jest bank mobilny.

Przez niektórych nazywane bankowością 3.0, czyli bankami nowej generacji. Banki mobilne z założenia mają być tworzone dla urządzeń mobilnych, przede wszystkim smartfony. Bank mobilny ma być alternatywą  dla tradycyjnych usług bankowych, przede wszystkim płatnych kont osobistych bądź firmowych.

Co wyróżnia banki mobilne od bankowości internetowej? Przede wszystkim opłaty, prostota produktów oraz mobilność, a co za tym idzie otwartość na nowoczesne technologie. Na świecie bankowość mobilna zdobywa coraz większą popularność. W Stanach Zjednoczonych są Moven i Simple. W Europie mamy Number26 i znany już od kilkunastu miesięcy polski Bank SMART, który sam nazywa się mianem europejskiego dyskontu finansowego.

Bezwarunkowo bezpłatny rachunek oraz bezpłatne korzystanie z karty do rachunku oraz dostęp przede wszystkim przez smartfona to wspólny mianownik wszystkich wymienionych banków mobilnych. Banki mobilne proponują coś jeszcze – rozbudowany system zarządzania swoimi finansami. Konto „analizuje” wydatki właściciela, planuje je na przyszły miesiąc i wylicza czy jesteśmy „nad czy pod” przysłowiową kreską. Praktycznie wszystkie banki mobilne podkreślają slogan – bankowość powinna być prosta. Właśnie prostota połączona z najnowszymi technologiami ma przewyższać jakość usług względem bankowości tradycyjnej.

Bank SMART, jako jedyny z przytoczonych ma w swojej ofercie coś więcej niż tylko usługę prowadzenia konta. Proponuje też proste kredyty gotówkowe oraz firmowe dla profesjonalistów czyli przedstawicieli tzw. wolnych zawodów. Poza tym proponuje kredyt bardzo zbliżony do pożyczek pozabankowych, tzw. chwilówek oraz zwykłe lokaty. W pozostałych przypadkach obsługa kończy się na bezpłatnym rachunku.

Co więcej jako jedyny w nazwie ma słowo „bank”. To również charakterystyczne dla banków mobilnych. Zazwyczaj proponowane konta prowadzi inny bank. Bank SMART jest częścią FM Bank PBP, czyli właściciela BIZ Banku. Tak samo jest z Moven, Simple i Number26. Zarówno Simple jak i Moven pozbyli się słowa „bank” w nazwie, choć w oryginale z niego korzystali.

Number26, najmłodszy w zestawieniu, chce stać się bankiem międzynarodowym. Niemiecki produkt, który jest dostępny w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Irlandii, Słowacji, Grecji i Francji. Jednym słowem w strefie euro. Co więcej firma chce wejść również na pozostałe rynki krajów Unii, które nie mają waluty euro – w tym do Polski.