Kilka dni temu zamieściliśmy wpis o możliwych konsolidacjach na rynku bankowym jeszcze w tym roku. Kilka znanych banków najprawdopodobniej zmieni właściciela. Pierwszym w kolejce jest Raiffeisen Polbank, który został wystawiony na sprzedaż jeszcze w ubiegłym roku.

Teorii jest oczywiście kilka, ale takiej nie było. Getin Holding już wykazał zainteresowanie nabyciem oddziałów Alior Banku o czym pisaliśmy, ale teraz został przedstawiony nowy pomysł Leszka Czarneckiego – głównego udziałowca Getin Holdingu, właściciela takich marek finansowych jak Getin Noble Bank, Idea Bank czy Open Finance. Holding chce kupić Raiffeisena, Aliora i BPH!

Wcześniej wiążącą propozycję kupna 30% udziałów Alior Banku złożył już PZU, państwowy gigant ubezpieczeniowy, który nie kryje zainteresowania w zbudowaniu giganta finansowego na naszym rynku. Podobno jest również żywo zainteresowany nabyciem aktywów Raiffeisen Polbank, co w przyszłości miałoby zaowocować połączeniem obu banków.

Leszek Czarnecki, właściciel i przez to „twarz” Getin Holdingu, to postać dość kontrowersyjna w świecie finansów. Twórca Europejskiego Funduszu Leasingowego, który sprzedał francuzom od kilku lat buduje potęgę Getin Holdingu, właściciela Getin Noble Banku, Idea Banku czy Open Finance. W portfolio grupy są również dobrze znane wszystkim Home Broker – broker na rynku nieruchomości czy TaxCare – firma księgowa. O Leszku Czarneckim było ostatnio głośno ze względu na wejście Idea Banku na GPW oraz ze względu na wystawienie na sprzedaż oddziałów Idea Banku w Rosji. Częściej na co dzień jednak nazwisko bankiera pojawia się z powodu niezadowolonych klientów jego banku.

Całą transakcję mają wesprzeć finansowo Talanx i Meiji Yasuda, firmy ubezpieczeniowe z Niemiec i Japonii. Gdyby takie połączenie faktycznie się udało powstał by bankowy gigant z aktywami ponad 190 mld PLN, co sprawiłoby, że Holding Pana Czarneckiego byłby drugim największym bankiem w Polsce, ustępujący tylko PKO BP. Oczywiście zakładając, że wszystkie banki zostałyby połączone w jeden szyld.

Czy taka transakcja się uda musimy poczekać, ale niezależnie czy Alior zostanie przejęty przez PZU czy Czarneckiego, a może jeszcze jakiegoś trzeciego gracza nie zmienia to faktu, że na rynku bankowym będziemy świadkami ciekawych rozwiązań.