Kilka dni temu zamieściliśmy wpis o możliwych konsolidacjach na rynku bankowym jeszcze w tym roku. Kilka znanych banków najprawdopodobniej zmieni właściciela. Pierwszym w kolejce jest Raiffeisen Polbank, który został wystawiony na sprzedaż jeszcze w ubiegłym roku.

Teorii jest oczywiście kilka, ale takiej nie było. Getin Holding już wykazał zainteresowanie nabyciem oddziałów Alior Banku o czym pisaliśmy, ale teraz został przedstawiony nowy pomysł Leszka Czarneckiego – głównego udziałowca Getin Holdingu, właściciela takich marek finansowych jak Getin Noble Bank, Idea Bank czy Open Finance. Holding chce kupić Raiffeisena, Aliora i BPH!

Wcześniej wiążącą propozycję kupna 30% udziałów Alior Banku złożył już PZU, państwowy gigant ubezpieczeniowy, który nie kryje zainteresowania w zbudowaniu giganta finansowego na naszym rynku. Podobno jest również żywo zainteresowany nabyciem aktywów Raiffeisen Polbank, co w przyszłości miałoby zaowocować połączeniem obu banków.

Leszek Czarnecki, właściciel i przez to „twarz” Getin Holdingu, to postać dość kontrowersyjna w świecie finansów. Twórca Europejskiego Funduszu Leasingowego, który sprzedał francuzom od kilku lat buduje potęgę Getin Holdingu, właściciela Getin Noble Banku, Idea Banku czy Open Finance. W portfolio grupy są również dobrze znane wszystkim Home Broker – broker na rynku nieruchomości czy TaxCare – firma księgowa. O Leszku Czarneckim było ostatnio głośno ze względu na wejście Idea Banku na GPW oraz ze względu na wystawienie na sprzedaż oddziałów Idea Banku w Rosji. Częściej na co dzień jednak nazwisko bankiera pojawia się z powodu niezadowolonych klientów jego banku.

Całą transakcję mają wesprzeć finansowo Talanx i Meiji Yasuda, firmy ubezpieczeniowe z Niemiec i Japonii. Gdyby takie połączenie faktycznie się udało powstał by bankowy gigant z aktywami ponad 190 mld PLN, co sprawiłoby, że Holding Pana Czarneckiego byłby drugim największym bankiem w Polsce, ustępujący tylko PKO BP. Oczywiście zakładając, że wszystkie banki zostałyby połączone w jeden szyld.

Czy taka transakcja się uda musimy poczekać, ale niezależnie czy Alior zostanie przejęty przez PZU czy Czarneckiego, a może jeszcze jakiegoś trzeciego gracza nie zmienia to faktu, że na rynku bankowym będziemy świadkami ciekawych rozwiązań.

3 KOMENTARZE

  1. Leszek Czarnecki pokazał już nie raz, że tworzyć nowe instytucje finansowe potrafi jak chyba nikt inny w Polsce. Niestety jednocześnie nie ma zbyt dobrej prasy przez częste afery ze swoimi firmami co miało chyba wpływ na debiut IB na GPW. Ciekawe jednak czy powstanie jeden duży bank czy raczej zostanie wszystko w grupie przy obecnym porządku jeżeli oczywiście do transakcji dojdzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here