Audi SQ7

3 marca otwarty został Salon Samochody w Genewie dla wszystkich zwiedzających i raczej nikt nie spodziewał się, że zabraknie tam najbliższych premier motoryzacyjnych. Tym bardziej zaskoczyła marka Audi prezentując Audi SQ7. Pierwsze sportowe Q7.

Silnik diesla w mniejszym SQ5 sprawdził się na tyle dobrze, że w większym modelu również postawiono na ten rodzaj silnika. Zdecydowano się na jednostkę V8 o pojemności 4 litrów. Jednak w tym przypadku motor jest wspomagany przez 2 turbosprężarki i 1 elektryczny kompresor (pierwsze takie rozwiązanie na świecie zastosowane w produkcji seryjnej, jak podkreśla producent)! Każda z turbin zaczyna pracę w innym przedziale obrotów, natomiast kompresor pomaga w starcie auta lub gdy jedna z turbin potrzebuje wsparcia. Jaki to daje wynik?

  • 435 KM
  • 900 Nm
  • to wszystko dostępne w zakresie od 1 tys(!) do 3,25 tys obrotów.
  • 0 – 100 km/h w 4,8 sekundy
  • prędkość maksymalna 250 km/h ograniczona elektronicznie
  • spalanie średnie według producenta ma wynosić 7,4 l na 100 kilometrów!

Elektryczny kompresor powoduje, że znany z silników doładowanych efekt tzw. turbo-dziury jest w tym przypadku wyeliminowany. Kompresor wymaga swojego oddzielnego zasilania. Osobny akumulator dla kompresora jest umieszczony pod podłogą bagażnika. Audi SQ7 jest wyposażone w 8-biegową automatyczną skrzynię biegów, która jak podkreśla producent w swoim komunikacie prasowym, idealnie pasuje do tego modelu, którzy jest napędzany na wszystkie 4 koła.

Nowe Audi to również sporo nowinek technologicznych. To kolejny model samochodu, który będziemy mogli otworzyć i zamknąć telefonem. Poza tym system MMI ma bezproblemowo współpracować z urządzeniami z Androidem oraz iOS. Poza tym opcjonalnie Audi SQ7 można wyposażyć będzie w system audio Bang & Olufsen (Bang & Olufsen Advanced  Sound System) składający się z 23 głośników, które mają dać niesamowitą jakość dźwięku dla każdego podróżującego. Podstawowe nagłośnienie składające się z 19 głośników to z kolei dzieło marki Bose.

Co więcej, auto może być wyposażone w 2 dodatkowe tablety sterowane systemem Android dla drugiego rzędu siedzeń dzięki, którym będzie można sterować systemem audio lub odczytywać informacje np. z nawigacji.

Nowinki nowinkami, ale Audi SQ7 to przede wszystkim osiągi oraz pewne prowadzenie, które dzięki zastosowaniu nowych stabilizatorów, które mają zniwelować niepożądane przechyły. Wszystko połączone razem ma powodować, że SQ7 ma być najlepszym autem w swojej klasie.

Auto ma być dostępne (według szacunków producenta) w sprzedaży od wiosny tego roku. Podstawowa wersja Audi SQ7 w Niemczech ma kosztować od 89 900 EUR.