Firma Apple poinformowała kilka dni temu o nabyciu największego konkurenta Ubera – chiński Dixi Chuxing. Transakcja kosztowała firmę 1 miliard dolarów. Czy dzięki nowemu nabytkowi uda się pokonać złą passę na chińskim rynku?

Apple kilka dni temu podała do publicznej wiadomości informację o nabyciu Dixi Chuxing – głównego konkurenta firmy Uber w Chinach. Wielkość obu firm – Ubera i jego chińskiego odpowiednika – jest w tym momencie praktycznie nieporównywalna. Dixi jest liderem chińskiego rynku, ale poza tamtejszym rynkiem jest nieobecny.

Chiny to bardzo ważny rynek dla Apple, ale jednocześnie przynoszący firmie najwięcej problemów. To tam firma Cupertino przegrała ostatnio proces o swój znak firmowy – iPhone. Sama operacja została przeprowadzona niemal w błyskawicznym tempie, mając na uwadze wartość transakcji – 1 miliard dolarów amerykańskich. Cała transakcja zajęła niecały miesiąc. Dlaczego Apple się tak spieszył oraz co spowodowało, że firma postanowiła inwestować w tym momencie? Niektórzy widzą w transakcji chęć zwiększenia przychodów na szybko rozwijającym się segmencie usług kiedy flagowe produkty z logiem nadgryzionego jabłka sprzedają się coraz gorzej.

Po trzech dniach od powyższej informacji świat dowiedział się, że miliarder Warren Buffett zakupił, za pośrednictwem swojej firmy Berkshire Hathaway udziały firmy Apple za ponad 1 miliard dolarów. W ciągu 3 dni Apple wydał miliard dolarów w Chinach, a Buffett miliard na Apple. Informacja o nabyciu przez znanego inwestora udziałów w firmie jest równie zaskakująca jak ta, że Apple nabyło chińskiego „przewoźnika”. Przede wszystkim Pan Buffett nigdy nie wykazywał zainteresowania spółkami technologicznymi. Skupiał się na inwestowaniu w tradycyjne firmy. Po drugie, zaskakujący jest moment inwestycji. Apple opublikowało kilka tygodni temu raport finansowy, w którym firma odnotowała spadek przychodów pierwszy raz od 13 lat.

Nazwisko Buffetta zaangażowanego w firmę Apple spowodowało, że inwestorzy zaczęli kupować akcje firmy, a ich cena zaczęła rosnąć. Czy oznacza to, że giełda widzi w nowym nabytku w Chinach szansę dla Apple i jego wzrostów, czy jednak jest to efekt inwestora-legendy, którego działania często są kopiowane przez mniejszych graczy?